Technologia

5 powodów, dla których warto stosować licznik czasu pracy urządzeń

Pracę maszyn i urządzeń można kontrolować na wiele sposobów. Jedną z wygodniejszych metod pozyskania precyzyjnych danych tego typu jest licznik czasu pracy, czyli element automatyki pozwalający zliczać godziny pracy w rozmaitych procesach produkcyjnych. Dlaczego takie rozwiązanie jest przydatne? Sprawdź najważniejsze powody, dla których warto zainwestować w licznik czasu pracy maszyny.

1. Licznik czasu pracy – niezbędny do urządzeń mających określony resurs

Pierwszym z zastosowań liczników czasu pracy są urządzenia mające określony resurs, czyli okres zdolności użytkowej. W tym przypadku po jego przekroczeniu nie ma gwarancji skuteczności, sprawności czy bezpieczeństwa użytkowania. W związku z tym dotrzymanie terminów eksploatacji jest konieczne. Licznik czasu pracy pozwala precyzyjnie określić czas użytkowania urządzenia, a dzięki temu stwierdzić, kiedy konieczna będzie jego wymiana lub konserwacja. Dotyczy to między innymi zaawansowanych zespołów napędowych czy specjalistycznych lamp promieniotwórczych. W takich przypadkach licznik czasu pracy jest w zasadzie niezbędny.

2. Licznik czasu pracy maszyny to sprawne przeglądy i konserwacja

Przeglądy maszyn i urządzeń przeprowadzane z określoną regularnością pozwalają lepiej kontrolować ich stan techniczny oraz uniknąć wielu poważnych problemów. Ze względu na zróżnicowaną intensywność użytkowania zalecana częstotliwość przeglądów zwykle jest związana nie tyle z wiekiem maszyny, o ile z ilością przepracowanych godzin. Szacunki nie zawsze zdają w takim przypadku egzamin. Zazwyczaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest licznik czasu pracy maszyny. To niedrogie i precyzyjne rozwiązanie pozwalające dokładnie kontrolować ilość przepracowanych godzin, a tym samym ustalić optymalny termin kolejnego przeglądu. To zaś zdecydowanie pomaga zachować sprzęt w dobrym stanie technicznym, zmniejszając ryzyko awarii i koszty napraw.

Przegląd techniczny maszyn przemysłowych

Regularne przeglądy i kontrole stanu technicznego to zdecydowanie mniejsze ryzyko groźnych usterek maszyn. Licznik czasu pracy pomaga dopilnować terminu przeglądów i zadbać o stan sprzętu.

3. Zapewnij ciągłość pracy dzięki licznikom

Licznik czasu pracy pomaga też zachować jej ciągłość. Dokładne monitorowanie zużycia sprzętu w połączeniu z odpowiednio częstymi przeglądami i konserwacją to mniej awarii, które mogłyby negatywnie wpływać na funkcjonowanie zakładu. Prowadzi to do redukcji kosztów, a jednocześnie zachowania ciągłości produkcji. Dzięki temu wpływa również na dobrą reputację firmy i relacje z jej klientami. Zmniejszanie ryzyka awarii i uszkodzeń na pewno Ci się opłaci!

4. Licznik czasu pracy – kontrola maszyn i ich komponentów

Licznik czasu pracy pozwala też kontrolować zużycie maszyn i ich komponentów. Umożliwia między innymi porównanie faktycznej wytrzymałości z deklaracją producenta. Może być przydatny przy korzystaniu z serwisu gwarancyjnego lub reklamacji. Pozwala bowiem udowodnić, w jaki sposób było eksploatowane określone urządzenie. Kontrola zużycia i czasu pracy może się również przydać w wielu innych sytuacjach, a licznik zapewnia jej najwyższą precyzję.

5. Licznik czasu pracy pomaga mierzyć wydajność procesów

Licznik czasu pracy można również wykorzystać do mierzenia wydajności lub opłacalności danego procesu. Ze względu na to, że precyzyjnie monitoruje czas pracy urządzeń i systemów, ułatwia analizę kosztów ich stosowania. Następnie wystarczy porównać te dane z osiągniętymi zyskami, by sprawdzić na przykład, czy inwestycja w nowy sprzęt faktycznie się opłaciła.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close