Technologia

Rolety – Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Roleta okienna należy do tych elementów wystroju wnętrza, które nie tylko mają największe znaczenie, ale też są często zaniedbywane przez osoby urządzające wnętrze. To niestety duży błąd, bo zależy od nich nie tylko funkcjonalność mieszkania, ale też jego wygląd i to, jakie wrażenie będzie ono robić na odwiedzających. Co więcej, wystrój okna wpływa również na postrzeganie nas przez sąsiadów i przechodniów – zwłaszcza, jeśli mieszkamy na niskiej kondygnacji. 

Aranżując wnętrze, nie powinniśmy więc zapominać o roletach okiennych. By jednak wybrać odpowiedni model, niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza na ich temat. Jeśli jej nie posiadacie, koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem. Wyjaśniamy w nim, jaką rolę w naszych wnętrzach pełnią rolety, jakie ich typy wyróżniamy oraz który z nich w danym przypadku może okazać się najlepszym wyborem. Zapraszamy do lektury.

Czemu warto zainstalować rolety? Chronią przed nadmiernym nagrzewaniem, zaciemniają wnętrze i zapewniają intymność

Na pewno podstawą funkcją rolet jest ograniczenie dostępu promieni słonecznych do wnętrza. Dzięki nim jego użytkownicy mogą cieszyć się komfortem nawet jeśli na zewnątrz panuje duży upał. Skutecznie obniżają one temperaturę panującą w pomieszczeniu, a dzięki zaciemnieniu ułatwiają oglądanie telewizora lub korzystanie z komputera. Nie sposób zapomnieć też o innej funkcji rolet – a mianowicie zapewnieniu poczucia intymności mieszkańcom. Są one najskuteczniejszym sposobem na to, by nie dopuścić wścibskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów i funkcjonować komfortowo również przy sztucznym oświetleniu.

Nie należy przy tym zapominać, że rolety materiałowe i te innych typów w dużym stopniu wpływają na to, jak prezentuje się dane wnętrze. Jeśli zależy wam na tym, by wystrój mieszkania stał na wysokim poziomie, nie powinniście więc zaniedbywać doboru rolet. Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie tego elementu?

Rolety wewnętrzne – rodzaje. Rolety rzymskie, rolety klasyczne wolnowiszące, austriackie czy plisy? Jakie osłony okienne wybrać?

Wybierając rolety koniecznie zastanówcie się, jaki typ rolety będzie najlepiej pasował do waszego domu. Na rynku znajdziecie między innymi:

  • rolety okienne dzień noc, pozwalające swobodnie regulować ilość światła dostającą się do pomieszczenia;
  • rolety rzymskie, które łączą konstrukcję typową dla rolet z wyglądem zasłonek. Nieco podobne do nich są rolety austriackie;
  • roleta mini, montowana bezpośrednio na ramie okiennej. Wiele modeli nie wymaga wiercenia otworów, co znacznie ułatwia ich montaż.
  • rolety zewnętrzne to specyficzny typ rolet. Ich zadaniem, poza zaciemnieniem wnętrza, jest ochrona przed włamaniem. Wyróżniamy ich różne typy ze względu na sposób montażu: podtynkowe (do kupienia na https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-podtynkowe) oraz natynkowe (znajdziecie je na https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-natynkowe)

Rolety rzymskie służą nie tylko do zasłaniania okien. Równie ważny jest stylowy wygląd. Jak wpłynie na wystrój okna?

Dobre rolety powinny nie tylko chronić przed światłem słonecznym. Mają też ogromne znaczenie dla stylu wnętrza. Znalezienie odpowiednich wersji na szczęście nie powinno być trudne, niezależnie od tego, czy szukacie rolet do kuchni, czy też do sypialni. Dostępne są one w najróżniejszych wersjach kolorystycznych – obok neutralnych barw, bez problemów znajdziecie też energetyczne lub pastelowe odcienie. Wybierając rolety zewnętrzne (np. te dostępne na https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-nadstawne), macie zaś dużo większe możliwości aranżacji okna.

Rolety zewnętrzne – jak wybrać? Jak wybrać rozwiązanie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów?

By mieć pewność, że dany model rolet dobrze sprawdzi się w waszym mieszkaniu, przy wyborze zwróćcie uwagę na następujące czynniki:

  • wymiary – nie dotyczy rolet zewnętrznych, które ze względu na skomplikowany montaż są instalowane i dobierane przez specjalistów;
  • wygląd – wystrój okien powinien korespondować z aranżacją pozostałych części pomieszczenia;
  • funkcjonalność – na niskich kondygnacjach warto wybierać zapewniające ochronę antywłamaniową rolety zewnętrzne;
  • dopasowanie do okien dachowych i otworów o niestandardowych wymiarach (o ile zachodzi taka potrzeba).
Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close