Sprzęt

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Zastanawialiście się kiedyś czy można zrobić dobre zdjęcie smartfonem, czy jest to jednak mrzonka i bez prawdziwej lustrzanki nie uda się zrobić dobrego zdjęcia? Nie ma, co się oszukiwać, smartfon nie może konkurować z aparatem w robieniu profesjonalnych zdjęć, ale może go zastąpić w codziennym życiu, ponieważ zawsze jest z nami. Ile razy żałowaliśmy, że nie mamy aparatu przy sobie, mając telefon i wiedzę na pewno zrobimy fantastyczne zdjęcia.

Poniżej znajdziecie kilka ważnych porad, o których należy pamiętać podczas robienia zdjęć telefonem komórkowym, tak, aby Wasze zdjęcia były atrakcyjne i się wyróżniały. Obecne telefony dysponują już bardzo dobrymi obiektywami. Modele ze średniej półki dysponują już bardzo dobrymi parametrami np. Samsung A50 posiada aparat główny z matrycą 25Mpx i przysłoną f/1.7, a Huawei P30 lite to matryca 48 Mpx i przysłona f/1.8. Wybierając telefon z najwyższej półki otrzymamy, oprócz świetnych parametrów, możliwość robienia zdjęć w ciemności oraz zoom optyczny. Takie telefony podsiadają też dużą pamięć wewnętrzną (powinno to być minimum 64GB), którą można, w miarę potrzeby rozbudować o dodatkową kartę.

Ale parametry aparatu w telefonie to nie wszystko, potrzebne jest też kilka trików, które pozwolą, aby wykonane zdjęcia nie były tuzinkowe, płaskie i bez uczucia, zacznijmy, więc od podstaw. Jak mówi stare powiedzenie zdjęć nie robi aparat tylko fotograf. Wystarczy odrobina wyobraźni, światła i dobre oko.

Robienie zdjęć smartfonem – Czysty obiektyw

Pierwszą, podstawową czynnością przed zrobieniem zdjęcia jest czysty obiektyw. Telefon spędza w naszym ręku sporą część dnia a obiektyw aparatu, który jest w jego tylnej części narażony jest na bród i tłuste ślady. Należy wyrobić w sobie nawyk, żeby przed każdą sesją wyczyścić obiektyw, najlepiej nada się do tego miękka ściereczka do okularów.

czyszczenie obiektywu

Kadrowanie

Kadrowanie – to kolejna rzecz, której musicie się nauczyć, aby zrobić dobre zdjęcia smartfonem. Przede wszystkim w ustawieniach należy włączyć siatkę dzielącą kadr na części. Nie jest ona żadną ujmą a na pewno pomoże w poprawnym kadrowaniu zdjęcia. Siatka pomoże w wykonaniu zdjęć niesymetrycznych. Zdjęcia robione na wprost gubią perspektywę, lekkie przesunięcie obiektu naszego zdjęcia do prawej lub lewej strony. Zmienia to perspektywę, a samo zdjęcie robi się zdecydowanie ciekawsze. Linie pozwalają umieść obiekt nieco z boku na przecięciu linii, zabawa ze zmianą perspektywy zmieni zdjęcie w mniej banalne. Oczywiście można robić zdjęcia na wprost, ale nie wszystkie.

Linie siatki pozwalają też utrzymać kadr prosto, poziome linie pozwalają odnieść się do horyzontu, widać czy nie przekrzywiamy aparatu. Pozwalają też na utrzymanie klasycznego trójpodziału kadru. Górna część obejmuje niebo, w środkowej mamy obiekty wysokie takie jak drzewa, budynki, pomniki. Dolna część to bliski, niski kadr, czyli np. trawa, bliska ulica itd. Uzyskamy w ten sposób bardzo ciekawe zdjęcia krajobrazowe.

trójpodział linie siatki

Ciekawy efekt uzyskamy robiąc zdjęcie przez inne obiekty, widząc piękną aleję w parku zamiast robić jej zdjęcie na wprost, stańmy w liściach i róbmy przez nie zdjęcie, uzyskamy efekt pewnej tajemniczości, boki zdjęcia będą przysłonięte przez rozmyte liście a w środku zobaczymy niepełne zdjęcie. Poprzez inne obiekty możemy też robić zdjęcie portretowe lub małej grupie osób.

Zobacz:  Zintegrowane wzmacniacze stereo - obowiązek elektromaniaka

Innym ciekawym ustawieniem jest perspektywa żaby, zamiast robić zdjęcia trzymając aparat na wprost głowy, ustawmy aparat na poziomie ziem i skierujmy go lekko w górę. Taka perspektywa świetnie sprawdzi się podczas fotografowania krajobrazu i architektury.

Warto też czasem złamać zasadę robienia zdjęć ze światłem i dla uzyskania efektu zarysu postaci lub tak zwanej flary warto zrobić zdjęcie pod słońce.

Jak robić lepsza zdjęcia za pomocą wbudowanych funkcji

Jedną z wbudowanych w menu aparatu funkcji jest portret z rozmytym tłem. Po to się robi zdjęcia portretowe żeby wyodrębnić fotografowaną osobę z tła celem skupienia na niej wzroku. Dlatego też wiele smartfonów ma wbudowaną funkcję rozmycia wokół fotografowanego obiektu. Należy też sprawdzić czy nasz telefon ma możliwość regulowania rozmycia, niektóre telefony pozwalają na regulację nawet po zrobieniu zdjęcia. Robiąc zdjęcie portretowe należy pamiętać żeby nie zostawiać zbyt dużo miejsca nad głową, tutaj znowu będą pomocne linie siatki.

Wybierz ręcznie punkt ostrości

Kolejną ciekawą funkcją jest ręczne wybieranie punktu ostrości. Większość aparatów ma wbudowany autofocus, czyli układ automatycznego ustawiania ostrości. Fakcja jest bardzo przydatna, ale czasem stwarza problemy wybierając niewłaściwy punkt ostrości, przez co zdjęcie może być rozmazane lub uwypuklony zostanie nie ten obszar, który chcieliśmy. Wygodne jest wskazanie aparatowi gdzie ma się skupić, zrobimy to poprzez dotknięcie wyświetlacza w miejscu, które ma być ostre.

Wybór najlepszej rozdzielczości

Pamiętajmy również o ustawieniu rozdzielczości aparatu, to, że znamy maksymalną rozdzielczość aparatu nie oznacza, że jest ona ustawiona fabrycznie i wcale nie musi być. Maksymalna rozdzielczość to oczywiście większa szczegółowość zdjęcia, ale to też większa jego waga i zajęte miejsce w pamięci telefonu. Na co dzień, bez problemu wystarczy rozdzielczość 13 – 16 Mpx. Sprawdźmy w ustawieniach aparatu ten parametr.

rozdzielczość

Dodatkowe akcesoria do robienia lepszych zdjęć

Lampa błyskowa

Oprócz ustawień systemowych możemy też pokusić się o własne narzędzia do uzyskania lepszych zdjęć. Nie zawsze lampa błyskowa jest potrzebna, nie zawsze też jej brak jest dobry. Należy nauczyć się korzystać z lampy, pamiętajmy, że im mniejsze jest źródło światła tym mocniejszy będzie cień i kontrast. Natomiast wyłączenie lampy nie pozwoli nam zrobić wyraźnego zdjęcia. Aby światło z lampy błyskowej było bardziej miękkie, będzie nam potrzebny dyfuzor. Możemy zrobić go praktycznie ze wszystkiego, kartki papieru, reklamówki foliowej lub chusteczki. Przysłaniamy takim materiałem lampę błyskową i uzyskujemy naturalny efekt.

Blenda

Przydatnym gadżetem będzie również blenda. Przystawiona z boku, poza kadrem fotografowanego przedmiotu odbije światło i doświetli nam nasz fotografowany obiekt. Ne musimy nosić ze sobą profesjonalnej blendy, wystarczy nam kartka papiery (brystol), styropian lub folia aluminiowa. Kartkę papieru możemy włożyć do kieszeni idąc na spacer a blenda świetnie doświetli nam obiekt spłycając cienie.

Pomocna stabilizacja obrazu

Dobrze jak nasz aparat ma stabilizację obrazu. Myśląc o zakupie telefonu zwróć uwagę czy posiada optyczną stabilizację obrazu, niestety niekiedy nie wystarcza zwykła stabilizacja cyfrowa. Niektóre aparaty z najwyższej półki mają wbudowany algorytm sztucznej inteligencji AI, pozwala ona na robienie idealnych zdjęć z ręki i to w trybie nocnym. Jeżeli nasz aparat nie oferuje tak zaawansowanych funkcji nic nie stoi na przeszkodzie, aby podeprzeć ręce w trakcie robienia zdjęcia. Złapcie aparat wygodnie tak, aby nie poruszyć go w trakcie przyciskania spustu migawki i oprzyjcie na jakiejś powierzchni, może to być gałąź, kamień lub ławka w parku. Wygodniejszą opcją będzie statyw z uchwytem dla smartfonu, niestety są one dosyć sporych rozmiarów. Najlepiej poszukać kijka do selfie, który w rękojeści ma rozkładany trójnóg, taki kijek jest uniwersalnym rozwiązaniem pozwala nam zmieniać perspektywy, robić selfie czy użyć, jako statyw.

Zobacz:  Dlaczego warto trzymać smartfona w etui?

Tryb HDR

Warto też używać trybu HDR, sprawia on, że miejsca jasne nie są za jasne a ciemne nie są zbyt ciemne. Warto ten tryb stosować nie tylko w słoneczne dni, ale również w dni pochmurne gdzie możemy uwydatnić szczegóły zdjęcia.

hdr

Jak nie zrobisz lepszego zdjęcia

Lepiej nie używać cyfrowego zoomu

Jak już przeczytaliście powyższe porady to teraz zapoznajcie z uwagami, jakich błędów nie popełniać. Jednym z nich jest używanie cyfrowego zoomu. Ta funkcja powinna być zakazana, zdjęcia wykonane z pomocą zoomu cyfrowego stracą ostrość a ziarniste piksele będą widoczne gołym okiem zwłaszcza po wywołaniu zdjęcia. Zawsze lepszą opcją jest podejście do fotografowanego obiektu.

Innym błędem jest próba portretowania z oddali. Portret ma uwidocznić cechy fotografowanej osoby, pokazać jej oczy. Portret wykonany ze zbyt dużej odległości nie wiadomo, co pokazuje, osobę obiekt z nim czy ogólną panoramę.

focus zoom

Efekty i filtry

Nie należy przesadzać też z efektami i filtrami. Niekiedy efekty na zdjęciach wychodzą ciekawie, ale istotą fotografii jest takie wykonanie zdjęcia, aby nie było potrzeby jego upiększania. Korzystanie z naturalnej kolorystyki otaczającego nas świata, wychwytywanie ciekawych sytuacji czy odpowiednie kadrowanie jest zdecydowanie lepsze niż ciągłe fotografowanie w sepii czy negatywu. Takie zdjęcia są po prostu nudne i mało kreatywne i na pewno nie pozwolą na wyrobienie własnego stylu fotografowania.

Zdjęcia z góry nie pomagają

Fotografowanie z góry to kolejny błąd popełniany przez początkujących fotografików. Gdy robimy zdjęcie dziecku, zwierzęciu, roślinie zawsze schodzimy do poziomu fotografowanego obiektu. Kucnij, klęknij, jeżeli jest to konieczne i możliwe nawet się połóż. Dzięki temu uzyskacie odpowiednią perspektywę.

Obcinanie obiektów

Nie ucinaj. Obcinanie obiektów to kolejne „wykroczenie”. Dziwnie i nieciekawie wyglądają ludzie i zwierzęta bez nóg, drzewa zawieszone na naszym zdjęciu czy obcinanie góry budynków. Jeżeli skupiamy się na jakimś konkretny fragmencie budynku, np. ciekawym portalu to wykadrujmy go w całości zdjęcia, nie robiąc zdjęcia całości ściany bez dachu.

Uważaj na palec!

Uwaga palec! To zdarza się nawet najlepszym, robiąc zdjęcie zwróć uwagę gdzie znajduje się Twój palec w trakcie fotografowania. Nie chcecie przecież, żeby świetne ujęcie przepadło przez taką drobnostkę. Na początku kontroluj swoje palce, z czasem uchwyt będzie automatyczny.

Rób zdjęcia ale nie przeszkadzaj innym!

Nie rób zdjęć osobą, które tego nie chcą. Takie zdjęcia ani nie są śmieszne ani ciekawe, dodatkowo może nas narazić na nieprzyjemności. Zawsze zapytaj się czy dana osoba zgadza się na zrobienie zdjęcia, nie jesteś zawodowym paparazzi.

Na koniec warto zapamiętać jeszcze jedną radę, telefon to tylko telefon, może upaść i się potłuc, może mieć awarię systemu itd., Aby nie stracić swojej pracy zapisujcie zdjęcia na dodatkowej karcie SD, prawdopodobieństwo jej zniszczenia jest zdecydowanie mniejsze niż uszkodzenie samego aparatu. A więc do dzieła, łapcie za swoje telefony, użyjcie własnej kreatywności i cieszcie się wspaniałymi zdjęciami. Pamiętajcie, że sprzęt ma dużo mniejsze znaczenie niż własne umiejętności. Ćwiczcie i eksperymentujcie a z czasem sami się zdziwicie jak fantastyczne są wasze zdjęcia.

2.5/5 - (4 votes)
Tagi

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close