SprzętTechnologia

Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka

Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka? Dzisiaj zajmę się tematem, który coraz rzadziej pojawia się w rożnych zapytaniach, ale jednak ciągle mamy z nim do czynienia, przeważnie przez naszą niepewność co do stanu faktycznego. Chodzi mi o blokadę SIM-lock zakładaną na telefony komórkowe przez operatorów telekomunikacyjnych.

Poniżej opiszę jak sprawdzić czy nasz telefon ma simlocka.

Blokady SIM-lock były kiedyś ogromnym problemem dla użytkowników telefonów komórkowych. Praktycznie każda kupiona komórka posiadała taką blokadę co skutkowało koniecznością związania się na stałe z jednym operatorem a samodzielne usunięcie blokady skutkowało utratą praw gwarancyjnych ponieważ było traktowane jako nieautoryzowana ingerencja w oprogramowanie telefonu je niemal każda komórka, kupując telefon trzeba było wiązać się z jednym operatorem na cały czas korzystania z niego. Ostatnim operatorem uprzykrzającym życie użytkowników byli „pomarańczowi”, na szczęście dla wszystkich zaniechali tego procesu w 2018 roku. Na dzisiaj żaden z polskich operatorów nie stosuje już tej blokady.

Obecnie możemy się spotkać z blokadą SIM-lock tylko w momencie zakupu telefonu używanego lub telefonu sprowadzonego z za granicy gdzie takie blokady są jeszcze zakładane (np.: USA). Na początku musisz sprawdzić czy telefon taki ma simlocka.

Czym tak naprawdę jest blokada SIM-lock?

SIM-lock jest blokadą zabezpieczającą, którą producent telefonu wgrywa do telefonu komórkowego na życzenie operatora sieci komórkowej. Zabezpieczenie to miało za zadanie „chronić” interesy operatora, który nierzadko subsydiował w kosztach telefonu i chciał utrzymać w ten sposób abonenta w swojej sieci, ceny nowych telefonów komórkowych sprzedawanych poza operatorami był kilkukrotnie wyższe niż te oferowane przez operatorów. Obecnie, kiedy ceny telefonów w sieciach i poza nim są mniej więcej takie same nie ma sensu zakładania simlocka. Dodatkowo samy operatorzy doszli do wniosku, że jest to spore utrudnienie, szczególnie w dobie rosnącej popularność telefonów dual-sim, czyli na dwie kart. Wielu z nas ma w jednym telefonie kartę SIM służbową i prywatną, przy stosowaniu blokady SIM-lock nasz wybór prywatny byłby zdeterminowany tym w jakiej sieci jest numer służbowy.

Zobacz:  Jaki telewizor wybrać?

Kody weryfikujące czy telefon ma simlocka

Technicznie zabezpieczenie SIM-lock ma związek z wgraniem w aparat komórkowy dwóch kodów weryfikujących:

  • kod sieci MNC – Mobile Network Code,
  • kod kraju MCC – Mobile Country Code.

Kod sieci jest przyznawany indywidualnie każdemu operatorowi, natomiast kod kraju przypisany jest, jak sama nazwa wskazuje, do kraju w którym działa dana sieć (podobne zabezpieczenie regionalne jest stosowane na płytach DVD). Kody są zapisane na karcie SIM i są fragmentem jej numeru seryjnego (jak wyciągniecie kartę to jest na niej nadrukowany długi kod). Numer seryjny jest oczywiście przyznawany indywidualnie do każdej karty SIM. Po włożeniu karty i uruchomieniu telefonu oprogramowanie weryfikuje część nr karty i porównuje ze wzorcem który ma wgrane, niezgodność tych kodów zablokuje możliwość uruchomienia telefonu.

Wróćmy jednak do nurtującego nas pytania czyli jak sprawdzić czy telefon ma simlocka? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest włożenie do telefonu karty SIM innego operatora niż obecnie używany w telefonie. To najprostsza metoda, jednak wymaga karty z innej sieci. Jeżeli na posiadamy takiej karty możemy ją pożyczyć na chwilę od znajomego lub kupić starter. Jeżeli mamy założoną blokadę na ekranie telefonu wyświetli się komunikat o konieczności podania kodu do odblokowania sieci. Kupowanie nowego startera ma jeden minus – obecnie w Polsce wszystkie numery muszą być zarejestrowane imiennie, czyli przy zakupie zostaniemy poproszeni o podanie takich danych jak imię, nazwisko, nr i seria dowodu osobistego, nr pesel oraz kod pocztowy.

Jeżeli chcemy tego uniknąć a wszyscy znajomi mają numery w naszej sieci jest jeszcze inny sposób.

Zobacz:  PS5 czy Xbox Series X - na czym warto zagrać w Cyberpunk 2077?

Możemy skorzystać ze specjalnych kodów serwisowy, których wpisanie da nam odpowiedź czy nasz telefon ma blokadę SIM-lock.

Aby to sprawdzić należy włączyć telefon bez włożonej karty SIM i przy pomocy uniwersalnego kodu *#*#7378423#*#* lub*#7465625# wejdziemy do menu serwisowego telefonu. Należ pamiętać że menu serwisowe pozwala na wprowadzaniu szeregu zmian, które nie koniecznie mogą być korzystne dla naszego telefonu, więc organicznym się tylko do poglądowego sprawdzenia potrzebnych nam informacji i pod żadnym pozorem nie wprowadzajmy żadnych zmian.

Na wyświetlonej liście szukamy pozycji network lock, subset lock i SP lock – jeśli któraś z nich jest potwierdzona znakami X lub ON to oznacza, że nasz telefon ma złażoną blokadę SIM-lock. W tym przypadku skontaktujmy się z najbliższym serwisem telefonów, zdjęcie blokady nie jest dużym kosztem a zrobi to fachowiec. Niestety, jak zawsze musi pojawić się wyjątek, a są nim telefony firmy Apple, po pierwsze nie działają na nich kody uniwersalne więc sprawdzenie czy telefon ma simlocka może nastąpić tylko w autoryzowanym serwisie (koszt ok 50-70 zł) lub poprzez włożenie obcej karty sim. Niestety włożenie obcej karty nie zawsze daje nam 100% pewności przy telefonach Apple ponieważ blokada SIM-lock jest zapisana na serwerach producenta i jest automatycznie wgrywana w przypadku stwierdzenia jej nieautoryzowanego zdjęcia, natychmiast po zalogowaniu telefonu do internetu. Jeżeli nie jesteśmy pewni pochodzenia telefonu odpuśćmy sobie jego zakup.

Tak naprawdę jeżeli pozostajemy cały czas w danej sieć i używamy tylko jednej karty sim blokada SIM-lock nie będzie nam przeszkadzała. Problem zacznie się dopiero wtedy, gdy zmieniamy operatora telekomunikacyjnego lub sprzedajemy telefon. Przy zakupie pamiętajmy o sprawdzeniu czy telefon nie ma blokady, najlepiej zakładając swoją kartę sim. Unikniemy w ten sposób nerwów i dodatkowych kosztów.

3.1/5 - (152 votes)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close