SprzętTechnologia

Soundbar – atrakcyjna alternatywa dla kina domowego

Nie trzeba sięgać po kino domowe, by poprawić jakość dźwięku z telewizora. Przyzwoite efekty zapewni soundbar – urządzenie, które zyskuje coraz większą popularność.

Producenci telewizorów z reguły skupiają się na tym, by dostarczyć klientowi najwyższą jakość obrazu. To, co widzimy jest ważniejsze od tego, co słyszymy. Jakość dźwięku spada na dalszy plan, o czym świadczy też trend na produkowanie jak najcieńszych urządzeń. A dobry dźwięk – a dokładniej mówiąc, membrany – potrzebuje miejsca.

Rozwiązaniem tego problemu jest soundbar. To zewnętrzne urządzenie audio, najczęściej w postaci listwy (drewnianej lub plastikowej), które można umieścić przed lub pod telewizorem bądź też zawiesić na ścianie. Jest to dobra alternatywa dla droższych kin domowych.

Zalety soundbarów

Zmorą zewnętrznych urządzeń są kable. Najprostszy soundbar składa się z dwóch głośników, ale jako że są one zamknięte w listwie – urządzenie ma tylko jeden kabel. Nie trzeba też martwić się ustawianiem głośników. Niewątpliwą zaletą tego typu systemów audio jest fakt, że dostarczają jakościowo lepszy dźwięk – nawet tańsze modele – niż przeciętny telewizor. Soundbar dobrze sprawdzi się w małym mieszkaniu lub niedużym pokoju. Jest też tańszy od kina domowego, które jednak, trzeba uczciwie przyznać, dostarczają jeszcze lepszy dźwięk.

Zobacz:  Używane, a dobre - warto skorzystać!

Producenci idą z duchem czasu i wyposażają soundbary w nowe technologie. Standardem jest Bluetooth, dzięki czemu sprzęt może stać się na przykład głośnikiem dla smartfona. Na rynku można znaleźć modele obsługujące Wi-Fi oraz z wbudowanym Asystentem Google, co umożliwia stosowanie komend głosowych.

Ceny soundbarów

Ceny uzależnione są przede wszystkim od liczby kanałów, czyli liczby źródeł dźwięków. Najtańsze urządzenia z dwoma głośnikami można kupić już za około 200 złotych. Wersje z zewnętrznym subwooferem (czyli dodatkowym głośnikiem niskotonowym) zaczynają się od 400 złotych. Z wydatkiem przynajmniej tysiąca złotych trzeba liczyć się w przypadku soundbara z pięcioma głośnikami.

Dla najbardziej wymagających widzów dostępne są urządzenia z nawet dziewięcioma głośnikami. Im droższy model, tym większa liczba obsługiwanych standardów i systemów. W najbardziej zaawansowanych soundbarach znaleźć można m.in. dekoder Dolby Atmos, który odpowiada za efekt kinowy. Wydając kilka tysięcy złotych, można liczyć na naprawdę wysokiej klasy dźwięk przestrzenny.

Zobacz:  Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka

Soundbar to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać wolny czas przed telewizorem. Widzowie, którzy nie zadowalają się przeciętnością, z całą pewnością docenią to urządzenie.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close