GadżetyTechnologia

Jak działają okulary wirtualnej rzeczywistości?

Jeszcze do niedawna okulary VR były czymś fascynującym, do czego dostęp mieli tylko nieliczni. Teraz są wszędzie. Można je spotkać w salach gier, muzeach, a także… zabrać ze sobą do domu. Jeśli jeszcze nie masz swojej pary gogli, sprawdź, jak działają, jak je wybrać oraz jak z nich korzystać.

Co to są okulary VR?

Okulary VR (www.coreblog.pl/okulary-vr-jak-dzialaja-gogle-wirtualnej-rzeczywistosci/) wyglądają bardzo prosto. Swoim wyglądem przypominają gogle narciarskie, które zakłada się na oczy. Czasami są wyposażone w głośniki zakładane na uszy, jednak nie jest to standardem. Zapewniają one użytkownikowi wirtualną rzeczywistość i pozwalają się przenieść do świata gier, materiałów filmowych, prezentacji, a nawet programów testujących nowe rozwiązania. Aby okulary VR mogły działać, potrzebne są trzy rzeczy:

  • urządzenie pokazujące obraz wysokiej jakości – może to być smartfon, komputer, konsola lub duży ekran;
  • ekran podzielony na dwie części – soczewki optyczne łączą go w jeden obraz i przekazują do oczu użytkownika;
  • czujniki zamontowane w goglach VR, m.in. żyroskopy i akcelerometry – pozwalają śledzić ruchy użytkownika i dopasowywać do nich obraz, dzięki czemu wygląda on wyjątkowo realistycznie.

Jak działają okulary VR?

Pomimo tego, że okulary VR zdają się być skomplikowanym urządzeniem, ich sposób działania jest stosunkowo prosty. Odczytują one podwójny obraz z urządzenia, np. komputera lub smartfonu, a następnie za pomocą soczewki nakładają je na siebie. To tworzy spójną rzeczywistość, która pozwala oszukać ludzkie oko i uzyskać wrażenie głębi 3D. Jednocześnie czujniki zainstalowane w goglach VR wykrywają położenie głowy i na bieżąco dostosowują obraz. Aplikacjami zazwyczaj steruje się za pomocą przycisków na obudowie okularów, touchpada lub bezprzewodowego kontrolera.

Jak wybrać swoje pierwsze okulary VR?

Choć wszystkie okulary VR działają w podobny sposób, to różnią się od siebie wykonaniem. Wybierając swoją pierwszą parę, warto zwrócić uwagę na:

  • materiał, z którego wykonano gogle – najtańsze z nich przeznaczone do krótkotrwałego zastosowania powstają z kartonu; jeśli szukasz sprzętu na dłuższy czas, postaw na gogle wykonane z tworzywa sztucznego;
  • regulowany rozstaw soczewek – okulary VR powinny mieć możliwość dopasowania soczewek do szerokości Twoich oczu;
  • waga modelu – długotrwałe korzystanie z gogli VR może być uciążliwe, jeśli będzie ona zbyt wysoka;
  • system wentylacji – niektóre okulary VR zapewniają cyrkulację powietrza, która chroni sprzęt przed nagrzaniem;
  • odpowiednia jakość soczewek – to od nich zależy jakość obrazu.

Gdzie szukać filmów na VR?

Obecnie filmy, które można oglądać w okularach VR, da się znaleźć niemalże wszędzie. Są dostępne w popularnych serwisach VOD, takich jak Netflix, HBO GO czy Amazon. W Internecie da się także znaleźć setki gier, które pozwolą Ci się przenieść do wirtualnej rzeczywistości. Ponadto coraz częściej gogle VR są wykorzystywane na wystawach, w muzeach czy podczas prezentacji projektów. Jeśli chcesz przetestować okulary, możesz wybrać się do VR studia, które ma w swojej ofercie liczne gry.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close