SprzętTechnologia

Rodzaj zasilaczy awaryjnych UPS – na jaki się zdecydować?

Wszelkiego rodzaju sprzęty i urządzenia wymagające do pracy ciągłego dostępu do energii elektrycznej, użytkowane są zarówno w warunkach domowych, jak i w biurach oraz największych fabrykach. Co jednak, gdy prądu zabraknie?

W warunkach domowych przerwa w dostawie prądu zazwyczaj nie wiąże się z długofalowymi konsekwencjami. Jednak urządzenia stosowane na dużą skalę w przypadku braku prądu lub nawet niewielkich wahań występujących na tym polu, mogą się całkowicie wyłączyć i doprowadzić np. do utraty danych lub poważnych awarii. Takim sytuacjom zapobiegają zasilacze awaryjne UPS. Jakie znamy ich rodzaje i w jaki sposób je dobierać?

Zasilacz awaryjny UPS – co to takiego?

UPS jest wyposażonym w akumulator urządzeniem, dzięki któremu podłączone do niego urządzenia elektryczne mogą liczyć na ciągłą dostawę energii elektrycznej. Sprzęty wymagające pracy w trybie ciągłym i narażone na poważne problemy w działaniu, w przypadku przerw w dostawie prądu, to chociażby serwery, sterowniki, pompy czy wentylatory. Są one użytkowane w placówkach publicznych, w szkołach, szpitalach, biurach i wielu innych obiektach.

Zasilacz awaryjny UPS ma za zadanie zapewnić ciągłość zasilania, gdy wystąpi przerwa w dostawie prądu. Jego rolą jest również zabezpieczenie poszczególnych sprzętów przed skokami napięcia.

Rodzaje zasilaczy UPS

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów zasilaczy UPS. Są to:

  • zasilacze awaryjne off-line, czyli z tzw. rezerwą bierną – to najprostszy typ zasilacza, o nieskomplikowanej budowie. Podłączone do niego urządzenie bazuje na zasilaniu pochodzącym bezpośrednio z sieci. Akumulatory do UPS pozostają w ciągłej gotowości, ponieważ są doładowywane prądem o niewielkiej wartości. Przełączenie na zasilacz awaryjny następuje dopiero w momencie wystąpienia braku napięcia,
  • zasilacze awaryjne on-line, z tzw. podwójną konwersją – w tym przypadku układ zasilania jest oddzielony od napięcia wejściowego. W prostowniku dochodzi do zmiany napięcia zmiennego na stałe, w falowniku zaś na przemienne. Gwarantują kompleksową ochronę,
  • zasilacze awaryjne line-interactive – bazują na konstrukcji off-line, ale charakteryzują się rozbudowaniem. Chronią zarówno przed zanikiem napięcia sieciowego, jak i zakłóceniami w sieci.

Jak wybrać zasilacz awaryjny UPS?

Wybierając zasilacz awaryjny należy uwzględnić nie tylko podłączany sprzęt, ale i jego parametry, przede wszystkim moc niezbędną do zasilania danego urządzenia. Dobrze jest zdecydować się na zasilacz o wyższej mocy, niż wymagają aktualnie podłączane sprzęty, aby móc z niego skorzystać również wtedy, gdy zajdzie konieczność zmiany urządzenia przeznaczonego do pracy.

Najważniejsze wskazówki

Podczas wybierania zasilacza uwagę zwrócimy na plusy i minusy konkretnych typów. Zasilacze awaryjne typu off-line gwarantują podstawową ochronę, są mniej kosztowne w eksploatacji, ale sprawdzą się tylko w przypadku urządzeń, które nie wymagają idealnego przebiegu napięcia.

Zasilacze typu on-line są drogie i generują spore straty prądu, ale oferują idealne napięcie wyjściowe oraz wysoką odporność na zakłócenia napięcia wejściowego, dlatego nadają się do pracy z wrażliwymi odbiornikami.

Zasilacze line-interactive oferują dobry stosunek funkcjonalności i niezawodności w działaniu do kosztów. Zmniejszają opóźnienia w trakcie przełączania źródeł zasilania i dobrze chronią.

Poznając zasady działania i możliwości poszczególnych typów zasilaczy awaryjnych, zdecydowanie łatwiej dokonać właściwego wyboru.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close