IT w firmie

Dlaczego chmura dla firm to dobre rozwiązanie?

Dane cyfrowe stanowią dzisiaj największą wartość. Gromadzi je w zasadzie każda firma. Pojawia się jednak pytanie, gdzie najlepiej przetrzymywać dane? Podpowiadamy jakie są możliwe opcje do wyboru i którą z nich warto wybrać. Wyjaśniamy także czym jest popularna dzisiaj chmura dla firm.

Chmura dla firm jako bezpieczne miejsce na dane

Najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie przechowywania danych jest dzisiaj chmura dla firm. Mowa o zewnętrznym serwerze lub serwerach. Na czym polega ta usługa? Otóż nie jest to nic szczególnie skomplikowanego. Istnieją dzisiaj firmy, które posiadają na własność liczne serwery. Wynajmują one miejsce na tych serwerach rozmaitym firmom. Dlaczego jest to rozwiązanie, z którego przedsiębiorcy chętnie korzystają? Wydaje się, że składa się na to co najmniej kilka czynników:

  • oszczędność miejsca w firmie,
  • oszczędność czasu i wysiłku,
  • oszczędność finansowa,
  • bezpieczeństwo danych,
  • usługi dodatkowe.

Pierwsza sprawa to oszczędność miejsca. Otóż jeśli nie chmura dla firm, jedynym rozwiązaniem pozostaje własna serwerownia. Trzeba wtedy zagospodarować pomieszczenie, poświęcając je na serwery przechowujące informacje. Co więcej, zarówno przygotowanie serwerowni, jak i jej obsługa to duży wysiłek i wydatek czasowy. W serwerowni muszą panować odpowiednie warunki, jeśli chodzi o temperaturę i wilgoć. Ponadto serwery wymagają stałego nadzoru. Konieczne jest również zatroszczenie się o nie pod kątem technologicznym. To wszystko sprawia, że na serwery w firmie trzeba poświęcić wiele czasu, wysiłku i pieniędzy. Niezbędne jest w końcu zatrudnienie fachowców i utrzymanie pomieszczenia z serwerami.

Dlaczego chmura dla firm to dobre rozwiązanie? 4

Jednocześnie chmura dla firm to rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze. Rzecz w tym, iż firmy oferujące tę usługę doskonale znają się na rzeczy i potrafią właściwie zadbać o serwery. Natomiast przedsiębiorca, który działa w zupełnie innej branży, niekoniecznie będzie w stanie właściwie zaopiekować się serwerami i zadbać o ich sprawność. Warto w tym miejscu wspomnieć również o fizycznym zabezpieczeniu serwerów. Firmy, które wynajmują miejsce na serwerach, posiadają doskonale zabezpieczone serwerownie. Przeważnie są one wyposażone w szereg zabezpieczeń i alarmów oraz nadzorowane przez ochronę. Ponadto wykonuje się backup danych na wypadek ich utracenia. Warto również wspomnieć, że decydując się na chmurę dla firm, często można liczyć na szereg usług dodatkowych, takich jak monitoring danych, storage, czy replikacja.

Własna serwerownia jako alternatywa

Jak wspomniano, alternatywą dla chmury dla firm jest własna serwerownia. Wykazaliśmy, że rozwiązanie to ma szereg wad. Niemniej jednak może ma też jakieś plusy? Z pewnością daje to pewne poczucie niezależności. Ponadto wielu przedsiębiorców ma poczucie większego bezpieczeństwa, jeśli serwery znajdują się w firmie. W rzeczywistości jednak jest to poczucie bardzo złudne. Można je zrozumieć, w końcu zwykle wydaje nam się że mamy większą kontrolę nad tym, co znajduje się w fizycznej bliskości. W rzeczywistości samodzielne zapewnienie bezpieczeństwa danych na serwerze jest trudne.

5/5 - (1 vote)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close