IT w firmie

Jak zabezpieczyć swój sklep, stronę lub system przed hakerami?

Czy wiesz, że w każdej godzinie na Twoją stronę lub do Twojej sieci chcą się wielokrotnie włamać hakerzy albo boty, które chcą wykraść Twoje dane, wykraść dane Twoich klientów, albo zacząć rozsyłać spam z Twojego serwera?

Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo Twojej strony, sklepu lub systemu, aby uniknąć utraty danych, wycieku danych, szantażu hakerów i skutków prawnych i finansowych wynikających z przepisów prawa zobowiązujących każdy podmiot do ochrony danych.

Jakie są skutki incydentów związanych z wyciekiem danych osobowych? Rozporządzenie RODO mówi o karze wynoszącej nawet 10 mln Euro lub 2% obrotu firmy, nie wspominając o wymiernych stratach firmy na przykład w przypadku wycieku ważnych danych firmowych o strategiach, patentach, kluczowych klientach itp.

Elementarne zasady bezpieczeństwa Twojej strony, sklepu czy systemu:

  • zawsze aktualne i regularnie aktualizowane oprogramowanie (zarówno system na serwerze jak i system komputerowy na naszych komputerach i telefonach, zainstalowane systemy CMS czy platformy e-commerce)
  • aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa takie jak zapory ogniowe (firewalle), programy antywirusowe z aktualną bazą wirusów, regularnie tworzone i działające kopie bezpieczeństwa na wypadek awarii, włamania i skasowania danych
  • procedury i zasady przetwarzania danych znane przez pracowników czy właścicieli firm, określające m.in. dozwolone i zabronione działania, zasady tworzenia kopii bezpieczeństwa, sposoby przydzielania dostępów do danych dla pracowników, procedury awaryjne na wypadek awarii czy wycieku danych
  • wyszkoleni z bezpieczeństwa danych oraz zasad postępowania pracownicy, bo to właśnie człowiek jest zazwyczaj najsłabszym ogniwem systemu.

Chcesz mieć pewność, że każdy z tych elementów działa poprawnie? Zleć profesjonalistom tzw. audyt bezpieczeństwa, który sprawdzi zasoby Twojej firmy, bazy danych, systemy i oprogramowanie, zastosowane technologie, procedury w Twojej firmie, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu można poprawić wszelkie luki i dziury, i znacząco zminimalizować ryzyko ataku hakerów czy kradzieży danych w Twojej firmie.

Po takim audycie najlepiej również powierzyć jednej z osób w firmie lub zewnętrznemu podmiotowi obowiązki tzw. inspektora ochrony danych osobowych (tzw. IODA), który będzie pilnował i aktualizował wszelkie procesy, współpracował z IT czy zewnętrznymi dostawcami firmy, aby zasoby informatyczne firmy były odpowiednio chronione przed cybernetycznymi niebezpieczeństwami. To zapewni stały i wysoki poziom bezpieczeństwa w organizacji, chroniąc ją przed skutkami ataku hakerskiego i pozwalając na jej rozwój.Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close