IT w firmieTechnologia

Jak bezpiecznie usunąć dane ze służbowego komputera

Każda firma, która pozbywa się komputera czy starych nośników danych musi, zgodnie z zasadami RODO, trwale skasować wszystkie dane, które zostały na nich zgromadzone. Podobnie sytuacja wygląda jeśli pracownik opuszcza firmę i rozlicza się ze służbowego sprzętu, zwłaszcza jeśli zdarzyło mu się korzystać z laptopa czy telefonu do celów prywatnych. Trwałe usuwanie danych z dysku powinno być przede wszystkim bezpieczne.

Dlaczego usuwać dane

Dokładne usunięcie danych wydaje się dla wielu osób prostym zadaniem. Niewiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego tak ważne jest trwałe kasowanie danych. Przede wszystkim niszczenie danych pozwala się pozbyć ich ze wszystkich nośników, a więc nie ma możliwości przy użyciu żadnego programu do przywrócenia skasowanych informacji. Często nośniki danych trafiają do ponownej sprzedaży. Jeśl trafią do firmy recyklingowej to czasem mogą zostać zupełnie zniszczone. W większości przypadków ponownie trafiają do użytku. Podobnie jak sprzęt poleasingowy. Usuwanie danych może uchronić wrażliwe pliki przed dostaniem się w niepowołane ręce, które mogą je potem wykorzystać w jakikolwiek sposób. Konsekwencji takiego postępowania może być wiele – zaczynając od problemów biznesowych, poprzez stratę klientów, dobrej reputacji, a kończąc na sprawach cywilno-prawne i kary finansowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami – dane osobowe podlegają szczególnej ochronie. Wyciek takich informacji może skończyć się poważnymi problemami regulowanymi przez RODO.

Jak nie niszczyć danych

Dlatego proces usuwania danych z wycofywanych z używania nośników i laptopów musi być przeprowadzony we właściwy, rzetelny sposób. Informacje o tym, jak to zrobić można znaleźć tutaj: https://hitit.pl/niszczenie-danych/ Problem tkwi w tym, że wielu użytkowników komputerów myśli, że najprostszy sposób jest najbardziej efektywny.

Najprostszym pomysłem na trwałe usuwanie danych z dysku wydaje się usunięcie plików z systemu, poprzez wybranie polecenia “Usuń” lub wybranie pliku i kliknięcie klawisza “Delete”. Potem oczywiście należy opróżnić folder “Kosz” i po problemie. Nic bardziej mylnego. Takie niszczenie danych nie pozwala się ich pozbyć trwale. Usunięcie plików sprawia, że wymazane są tylko dane o ich położeniu na dysku, a informacje, które zostały zapisane na nośniku wciąż się na nim fizycznie znajdują i dzięki prostemu narzędziu do odzyskiwania danych, można je bardzo łatwo przywrócić.

Trzeba też wiedzieć, że nawet przeprowadzenie formatowania dysku twardego nie pomoże. Takie dane również będzie można z powrotem odzyskać przy użyciu oprogramowania.

Sposoby na usuwanie danych

Jedynym wyjściem na trwałe usuwanie danych z dysku jest zastosowanie specjalistycznego i niejednokrotnie darmowego oprogramowania – https://hitit.pl/wiperapp-narzedzie-do-trwalego-usuwania-danych-z-dyskow/ lub skasowanie nośnika fizycznie.

Tradycyjne nośniki danych i napędy mogą mieć wiele konstrukcji. Dlatego też kasowanie danych może przebiegać tutaj różnie. Najskuteczniejszą metodą jest zniszczenie dysku. Kolejną – kilkukrotne nadpisywanie sektorów, gdzie wcześniej znajdowały się informacje. Najłatwiejsze będzie tutaj nadpisywanie sektorów przypadkowymi bitami lub kasowanie sektorów przy używaniu zer. Sektory mogą być także nadpisywane przy użyciu jedynek. W ten sposób nie da się odtworzyć danych nawet przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Zwłaszcza, że wiele agencji rządowych czy firm, które zajmują się danymi jest w stanie odzyskać pierwotną zawartość dysku. Producenci dysków SSD udostępniają funkcję secure erase, która wymazuje wszystkie dane z nośnika i przywraca ich pierwotną wersję.

Niezależnie od rodzaju napędu najprostszą opcją będzie użycie jednego z wielu łatwo dostępnych programów. Wspomagają one proces usuwania danych w małych i średnich firmach oraz dla zwykłych użytkowników. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z usług profesjonalistów specjalizujących się w usuwaniu danych. Nośniki są wtedy poddawane silnemu impulsowi magnetycznemu, który trwale usuwa dane z dysków twardych,  taśm archiwizujących, starych dyskietek i pendrivów, a także kaset magnetowidowych używanych wciąż w systemach ochrony. Ale takie dyski nie nadają się do ponownego używania i powinny zostać zutylizowane.

Kasowanie danych firmowych

O tym w jaki sposób przeprowadzać usuwanie danych firma powinna pomyśleć, kiedy zaczyna działalność. Trzeba pamiętać nie tylko o tym jak dane przechowywać, ale też o tym jak dbać o ich bezpieczeństwo i kasowanie. Stworzenie własnej polityki bezpieczeństwa , a także to w jaki sposób ustawodawca ustala sposób ich przechowywania. Przede wszystkim ważne jest przemyślenie jak ma się odbywać trwałe usuwanie danych z dysku i czy będą one ponownie odsprzedawane i używane, czy poddawane utylizacji. W większości przedsiębiorstw są one po prostu usuwane lub niszczone przez wewnętrzny dział IT. Drugim rozwiązaniem jest zwykle przekazanie ich firmie zewnętrznej, która się tym zajmuje.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close