IT w firmie

Jak czyścić klawiaturę i monitor podczas pracy zdalnej?

Komputer lub laptop są nieodłącznym elementem pracy zdalnej. Użytkowane każdego dnia przez wiele godzin, stają się siedliskiem drobnoustrojów, które mogą negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie. Z tego względu warto zadbać o ich regularne czyszczenie, które ułatwi pozbycie się zarazków. Jak prawidłowo myć klawiaturę i monitor, aby nie uszkodzić delikatnej elektroniki sprzętów do pracy zdalnej?

Jak dbać o czystość klawiatury w laptopie lub komputerze?

Klawiatura i mysz komputerowa to urządzenia, które są najbardziej narażone na zabrudzenia w czasie pracy zdalnej. Nieustannie dotykane palcami, szybko pokrywają się brudem i groźnymi zarazkami. Osoby pracujące na komputerze nierzadko spożywają także posiłki napoje przed monitorem, nanosząc na klawisze pozostałości jedzenia. Okruchy wpadające pod klawiaturę czy rozlany na nią napój mogą zaburzać działanie poszczególnych przycisków, nierzadko trwale je uszkadzając.

Czyszczenie za pomocą nawilżanych chusteczek

Aby utrzymać klawiaturę i mysz w dobrej kondycji, do codziennego czyszczenia warto używać nawilżanych chusteczek, nasączonych środkiem czyszczącym lub bakteriobójczym. W sprzedaży dostępne są także specjalistyczne produkty, dedykowane do higieny klawiszy. Pierwszą czynnością przed myciem przycisków powinno być odwrócenie klawiatury i delikatne potrząśnięcie nią – pozwoli to usunąć okruchy i luźne zanieczyszczenia. Przerwy pomiędzy klawiszami można także przedmuchać za pomocą sprężonego powietrza. Następnie należy starannie przetrzeć wszystkie plastikowe elementy mokrą chusteczką. Trudno dostępne miejsca można wyczyścić patyczkiem higienicznym, nasączonym płynem do dezynfekcji. Po całkowitym wyschnięciu klawiatury i myszy będą one gotowe do dalszej pracy.

Zobacz:  Jak zabezpieczyć swój sklep, stronę lub system przed hakerami?

Jak czyścić monitor komputera stacjonarnego lub przenośnego?

Oprócz bieżącej pielęgnacji klawiatury i myszy komputerowej nie należy zapominać także o czyszczeniu monitora. Element ten dość szybko się  brudzi, a wszelkie smugi i plamy na ekranie przeszkadzają w pracy zdalnej. Należy pamiętać, że nowoczesne wyświetlacze LCD są dość delikatne, stąd ich konserwację trzeba prowadzić z odpowiednim wyczuciem. Do czyszczenia najlepiej używać miękkich materiałów, takich jak ściereczka z mikrofibry. Nie porysuje ona ekranu ani nie pozostawi włókien, a zarazem pozwoli skutecznie pozbyć się warstwy kurzu. Przybrudzony monitor zazwyczaj wystarczy przetrzeć suchą szmatką, aby usunąć osiadający na nim pył.

Mycie na mokro

W przypadku poważniejszych zabrudzeń wskazane będzie czyszczenie monitora na mokro. Do tego celu najlepiej użyć wody zwykłej lub destylowanej, która nie pozostawia smug. Niewskazane jest stosowanie preparatów z amoniakiem, alkoholem etylowym czy acetonem. Należy zwilżyć ściereczkę wodą, solidnie ją wycisnąć, przetrzeć ekran na mokro, a następnie wytrzeć do sucha czystą szmatką. Trudno dostępne miejsca, takie jak brzeg i narożniki monitora, można wyczyścić zwilżonym wacikiem kosmetycznym. Niewskazane jest dociskanie materiału lub szorować brudnych miejsc.

Zobacz:  Egzamin ISTQB - czym jest i jak go zaliczyć?

Regularne czyszczenie monitora, klawiatury i myszy jest niezwykle istotne, szczególnie w czasie sezonu chorobowego. Przecieranie klawiszy antybakteryjną chusteczką oraz mycie ekranu zwilżoną ściereczką pomoże pozbyć się zanieczyszczeń i drobnoustrojów sprawiając, że praca zdalna będzie bezpieczna i komfortowa dla każdego użytkownika komputera i laptopa.

Rate this post

Podobne artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close