Technologia

Różne funkcje telefonu

Jeszcze nie tak dawno temu telefon komórkowy służył do dzwonienia i wysyłania smsów. Dzisiaj raczej mówimy o smartfonach, które odtwarzają filmy, muzykę, mają dostęp do internetu, ale oferują również masę innych funkcjonalności jak pomiar temperatury czy wskazywanie kierunku. Współczesne telefony to urządzenia wielofunkcyjne, mogą takimi być dzięki miniaturyzacji i montowaniu w nich specjalnych urządzeń jak akcelerometr czy magnetometr. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najczęstszemu wykorzystaniu telefonu do innych czynności niż komunikacja.

Telefon pełni obecnie również funkcję aparatu i kamery. Producenci prześcigają się w dodawaniu kolejnych obiektywów i polepszaniu możliwości tych urządzeń. Niestety w wielu przypadkach rozwój telefonów stanął w miejscu i ciężko jest poczynić kolejny krok w przód. Obecnie nawet telefony ze średniej półki cenowej są w stanie zagwarantować nagrywanie materiałów filmowych w zadowalającej jakości.

Linijka i miarka

Gdy chodziliśmy do szkoły korzystaliśmy z linijki, ale w dorosłym życiu coraz rzadziej posiadamy taką, a już na pewno nie pod ręką. Jednak czasem musimy dokonać pomiarów i jak się okazuje, telefon również przychodzi tutaj z pomocą. Bowiem linijka w telefonie nie jest często spotykana, chociaż występują pewne ograniczenia. Naturalnie chodzi tu o wielkość telefonu, taka linijka jest w stanie wyświetlić tylko kilka centymetrów, ale od czego jest rozszerzona rzeczywistość. Miarki stosowane o AR pobierają obraz z kamery i dokonują pomiarów zaznaczonych odcinków. Problem z takimi rozwiązaniami jest tego typu, że najczęściej rozbieżności są na nieakceptowalnym poziomie. Jeżeli potrzebujemy znać rozmiary „mniej więcej” to tego typu rozwiązania będą przydatne, ale do dokładniejszych pomiarów wciąż konieczna będzie miarka.

Kompas

Kompas to kolejna funkcja dostępna we współczesnych telefonach, dotyczy jednak tylko nowych modeli. Ziemia posiada dwa bieguny magnetyczne, które zmieniają swoje położenie i nie odpowiadają biegunom geograficznym. W przypadku kompasów istotną rolę pełni magnetometr, który służy do analizy pola magnetycznego i przesyłania danych do aplikacji kompasu. Kompas w telefonach wymaga skalibrowania i działa zasadniczo dobrze, ale są dokładniejsze metody wskazywania kierunków np. tradycyjny kompas.

Dyktafon

Skoro w telefonach znajdują się głośniki to implementacja dyktafonu była bardzo oczywista. Jest to jedno z najstarszych rozwiązań dostępne jeszcze w starych telefonach komórkowych. Dyktafon nagrywa dźwięk, który możemy później odsłuchać. Jakość nagrania zależy od mikrofonu i miejsca, w którym nagrywamy. Rzadko kiedy funkcja dyktafonu się przydaje, ale warto pamiętać, że taka opcja istnieje.

Czy mój telefon ma te opcje?

Praktycznie każdy obecnie produkowany telefon posiada wyżej wymienione funkcje. Naturalnie to tylko niewielka część z opcji jakie dają te niewielkie urządzenia. Zachęcamy do przejrzenia aplikacji zainstalowanych w telefonie oraz tych dostępnych w sklepach Google i Apple. Znajdziesz tam wiele ciekawych aplikacji, które mogą kiedyś okazać się przydatne.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close