Sprzęt

Jaki telewizor wybrać?

Zakup nowego telewizora to spore wyzwania, zwłaszcza gdy regularnie pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne. Kiedyś telewizor full HD stanowił pewien luksus, dzisiaj jednak o wiele bardziej cenione są modele 4K. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego produktu, warto dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne elementy zawarte w specyfikacji telewizorów. W tym poradniku wyjaśnimy kilka istotnych kwestii.

Co musi posiadać dobry telewizor w 2021?

Nowoczesne telewizory dostępne na https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/telewizory.html to obecnie bardzo wydajne urządzenia. Mogą stanowić bardzo dobry monitor gamingowy po podłączeniu do komputera. Przed zakupem konkretnego modelu warto sprawdzić, jakie wejścia ma sprzęt. Każdy telewizor powinien mieć kilka gniazd USB oraz HDMI. Obecnie każdy dobry telewizor obsługuje HDR, czyli High Dynamic Range. Zgodnie z wyjaśnieniami producentów, jest to obraz o zwiększonym zakresie tonalnym dla ciemnych i jasnych barw. Oznacza to, że kolory są żywe i bardziej skontrastowane. Będąc dalej w temacie kolorów, należy zwrócić uwagę na ilość odcieni, jaką może wyświetlić dany model. Oczywiście ważną rolę odgrywa także rozmiar telewizora. Tutaj trzeba się kierować własnymi możliwościami powierzchniowymi. Telewizory z większą przekątną zapewniają wyższy komfort oglądania ulubionych programów. Trzeba mieć jednak odpowiednią ilość miejsca.

Rozdzielczość 4k czy 8k? którą wybrać w 2021?

Do najważniejszych parametrów telewizorów należy rodzielczość. Kiedyś za Full HD była równoznaczne z luksusem. Dzisiaj jest to już standard. Warto zaznaczyć, że coraz więcej modeli oferuje rozdzielczość 4K lub nawet 8K. Oba te terminy oznaczają telewizory o bardzo wysokiej i dobrej rozdzielczości. Modele 4K wyświetlają 4 tysiące pikseli w pozycji horyzontalnej. Podobnie jest z 8K, gdzie pikseli jest 2 razy więcej. Oczywiście przekłada się to na niesamowitą jakość obrazu. Wyświetlane filmy są bardzo szczegółowe. Technologia ta ma także wpływ na lepsze odwzorowanie kolorów, w tym głębi czerni. Urządzenia tego typu są dość drogie, jednak ich jakość rekompensuje wydatek. Najwięcej modeli różnych firm dostępnych jest na stronie sklepu: https://www.neonet.pl/.

Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?

Przeglądając specyfikację telewizorów, na pewno zauważymy opis matrycy. Rodzajów jest kilka, dlatego warto dowiedzieć się, jakie właściwości charakteryzują poszczególne rozwiązania technologiczne. Obecnie do najpopularniejszych należą:

  • telewizory OLED,
  • telewizory QLED,
  • telewizory LED.

Pierwszy model to wyświetlacz, w którym są zamontowane diody typu LED wykonane ze związków organicznych. Takie rozwiazanie nie wymaga dodatkowego podświetlenia – to stanowi podstawową różnicę między telewizorami OLED, a LED. Światło w wyświetlaczach OLED jest bowiem generowanie samoistnie. To także wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Telewizory OLED oferują niezwykły kontrast oraz wiernie oddają barwy. Kolejny typ, QLED, odnosi się do sprzętów, w których zastosowano technologię kropek kwantowych. Są one instalowane między podświetleniem, a filtrami kolorów. To również wpływa na bardzo dobrą jakość prezentowanych programów oraz podwyższony współczynnik kontrastu.

Czy smart TV w 2021 to obowiązek?

Obecnie dużą popularnością cieszą się telewizory SMART. Nazwa ta dotyczy modeli, które oferują usługi dostarczane przez dostawców telewizji (może to być telewizja kablowa, satelitarna lub naziemna) z usługami internetowymi. Dzięki temu można na telewizorze wyświetlać filmy, seriale oraz programy poprzez aplikacje i strony www. Taki model ma znacznie rozszerzoną funkcjonalność. Telewizor łączy się z internetem, dzięki czemu użytkownik ma dużo więcej możliwości. Oczywiście nie jest to obowiązkowy sprzęt w każdym domu, jednak obecnie niektóre portale internetowe oferują bardzo ciekawą listę seriali oraz filmów. Dzięki temu można obejrzeć rzeczy, które nie są wyświetlane w normalnych stacjach telewizyjnych. Połączenie internetowe mają tylko te telewizory, które są określone mianem Smart TV.

Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor w 2021?

Kupując telewizor, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę energetyczną. Wszystkie sprzęty AGD i RTV zalicza się do grup, które zużywają więcej bądź mniej prądu. Najdroższe urządzenia nie generują dużych opłat, co w rezultacie przekłada się na spore oszczędności. Telewizory powinny też być dobrane do przestrzeni jaką dysponujemy. Jeśli nasze pokoje są małe, to niestety długa przekątna może spowodować, że oglądanie filmów wcale nie będzie komfortowe. Oczywiście warto także zwrócić uwagę na design, który dla wielu osób ogrywa równie ważną rolę, co funkcjonalność oraz dobry wyświetlacz. Jeśli szukamy telewizora, który jednocześnie ma być wykorzystywany do gier, trzeba sprawdzić ofertę sprzętów gamingowych.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close