Sprzęt

Monitory do komputera – 4 parametry, mające wpływ na ich wysoką jakość

Monitor to – oprócz procesora i karty graficznej – najważniejsza część każdego zestawu komputerowego. To właśnie na jego ekranie widzimy efekt działania komputera, zarówno pracując w edytorach tekstu czy grafiki jak i oglądając filmy lub grając w gry komputerowe. Wybierając odpowiedni model do naszych potrzeb musimy uwzględnić wiele parametrów, dzięki którym monitor komputerowy spełni swoje zadania i użytkowanie go będzie w pełni satysfakcjonujące. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przekątna ekranu oraz rozdzielczość

Sporo osób, oglądając w sklepie monitory do komputera zastanawia się nad wyborem tego o jak największej przekątnej. Jednak wielkość ekranu nie zawsze jest wyznacznikiem jego funkcjonalności. Trzeba pamiętać o dwóch zasadach – by monitor nie stał bliżej oczu niż pół metra, oraz by siedząc przed komputerem widzieć cały ekran bez poruszania głową. Monitory mają proporcje rozmiarów 16:9, jednak spotkać można również modele w których stosunek dłuższej krawędzi do krótszej wynosi 21:9. Są to tak zwane ultra-panoramy, na których bardzo dobrze wyglądają filmy kinowe. Dla grafików komputerowych opracowano modele z ekranami w proporcji 16:10. Obecnie standardową rozdzielczością jest Full HD (1920 x 1080 pikseli), bardziej zaawansowane modele posiadają opcje pracy w rozdzielczości QHD (2560 x 1440) i Ultra HD (3180 x 2160).

Monitory do komputera – matryce

Matryca to najważniejsza część monitora, odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu. Obecnie można spotkać trzy ich rodzaje. Matryce TN są najprostsze, a co za tym idzie – najtańsze. Oferują dość przeciętną jakość wizualną oraz mały kąt widzenia, w porównaniu do innych matryc, jednak są bardzo szybkie i umożliwiają płynną zmianę obrazu. Posiadają je między innymi monitory dla graczy ze względu na dużą dynamikę wyświetlania. Matryce IPS to bardzo dobre odwzorowanie barw, wyśmienita jakość obrazu oraz bardzo duże kąty widzenia. Sprawdzą się one przy obróbce graficznej, w biurach projektowych a także przy oglądaniu filmów. Z kolei matryce MVA/PVA to swoisty kompromis między dwiema poprzednimi. Oferują dobrą jakość obrazu, bardzo dokładnie odwzorowują szczegóły i są tańsze niż matryce IPS.

Jasność i podświetlenie monitora

Jasność monitora to bardzo istotny parametr, pozwalający na zoptymalizowanie komfortu pracy. Co prawda w przeciętnych warunkach, panujących w pomieszczeniu, wystarczy 140 cd/m2, jednak jeśli monitor postawimy przy oknie lub w bardzo jasnym pokoju, wówczas konieczny będzie zakup urządzenia o jasności nawet dwukrotnie większej. Podświetlenie matrycy umożliwiają diody LED, umieszczone bądź to na obrzeżu matrycy (podświetlenie krawędziowe), bądź bezpośrednio za nią. Ta druga metoda pozwala na osiągnięcie równomiernego podświetlenia oraz uwypuklenie kontrastu. Ze względu na wyższe koszty jest ona stosowana w droższych monitorach.

Monitory do komputera – dodatkowe funkcje

Kupując monitor warto zapoznać się z jego dodatkowymi funkcjami, które mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. Gracze docenią funkcje G-Sync i Nsync, pozwalające na zachowanie płynności gry nawet w przypadku opóźnień w odświeżaniu monitora. HDR umożliwia zwiększenie rozpiętości barw jasnych i ciemnych, poprawiając znacznie efekty wizualne. Niektóre monitory posiadają wbudowane głośniki, co ma wpływ na odbiór audio. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest też zakrzywiony monitor, a także ekran dotykowy, ułatwiający obsługę komputera.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close