Gry

Na czym polega fenomen League of Legends

League of Legends (LoL) to najpopularniejszy e-sport na świecie. Nikogo nie powinno to dziwić – to świetnie dopracowana gra, którą łączy w sobie elementy zarówno taktyczne jak i sprawnościowe. Jest ona darmowa, nieliczne funkcje są odpłatne, jednak nie wpływają one w znaczący sposób na jakość korzystania z gry.

Podstawowe informacje

Pole walki League of Legends to tak naprawdę… jedna mapa! Jest ona zmieniana zgodnie z aktualnym sezonem, jednak jej ogólny zarys pozostaje bez zmian. Ogólne zasady gry są bardzo proste – dwie drużyny stojąc naprzeciwko siebie walczą o dominację. Rzecz jasna trzeba zwracać przy okazji uwagę na szereg czynników, które czynią tę grę niezwykle pasjonującą. LoL jest grą szybką z elementami RPG i RTS. Za każdy wygrany mecz otrzymuje się IP, za które można później zakupić nowych bohaterów.

League of Legends składa się z trzech trybów: klasycznego (najpopularniejszego), Dominion i ARAM.

Tryb klasyczny

W tym trybie głównie chodzi o zniszczenie Nexusa (czyli bazy) przeciwników. Dostępu do niego bronią wieże obronne, Miniony (automatycznie odradzające się stworki) i Inhibitory (budynki w bazie wroga). W trakcie działań bardzo ważną kwestią jest zabijanie Minionów, ponieważ dzięki temu możemy zdobyć złoto, które umożliwi zakup przedmiotów potrzebnych do wzmocnienia własnej bazy. Im większe doświadczenie tym więcej dostępnych ulepszeń. Zwycięża ten, kto zniszczy wieże z przynajmniej jednej ścieżki. Po zniszczeniu Inhibitora do zwyciężenia pozostają tylko dwie wieże tuż przy Nexusie.

Dominion

Na mapie rozmieszczonych jest pięć punktów, a zadaniem drużyn jest zdobyć nad nimi dominację. Ten, kto dominuje nad większą ilością punktów, ten wygrywa. Drużyna, która straci wszystkie punkty – przerywa. Obecnie ten tryb gry jest niedostępny.

Zobacz:  Gry zręcznościowe

ARAM

W tym trybie gracze walczą w jednej linii, a ich celem jest zniszczenie wież, inhibitorów i Nexusa przeciwnika.

Jedna rozgrywka w ramach League of Legends trwa ok. 30 minut – 1 godziny. Nieodłącznym jej elementem jest sportowa rywalizacja, która dostarcza mnóstwo emocji, jednak nie jesy frustrująca.

Z czego wynika popularność League of Legends?

League of Legends jest grą dla każdego. Zarówno początkujący gracz jak i weteran znajdzie tu coś dla siebie. Na popularność tej gry bez wątpienia ogromny wpływ ma fakt, że jest ona darmowa. Bez wnoszenia jakichkolwiek opłat można korzystać z niej w 100 %. Czego dotyczą ewentualne opłaty? Jeśli zależy nam na nowej skórce bądź też nowym bohaterze (a nie uzbieraliśmy wystarczającej ilości punktów) to możemy za to zapłacić. Jednak nie ma to absolutnie żadnego wpływu na rzeczywistą dostępność konkretnych funkcji w grze.

Gra posiada ciekawą, nieco baśniową szatę graficzną. Duża ilość efektów, jaskrawe kolory – to bez wątpienia jeden z wabików przyciągających nowych graczy.

LoL ma bogatą fabułę, dzięki czemu się nie nudzi. Ciągle czekają nowe wyzwania, które pozwalają spędzać ekscytujące godziny na potyczkach z przeciwnikami. Głównym atutem jest tutaj kilkadziesiąt bohaterów, z których każdy zapewnia nową, fascynującą przygodę. Na zaawansowanym etapie rozgrywek trzeba znać choć pobieżnie każdego bohatera, aby móc przewidzieć, czego możemy spodziewać się ze strony rywala.

Każda z postaci, mimo różnorodności cech, jest równie silna. To bardzo istotny aspekt, który sprawia, że wygrana jest wyłącznie w naszych rękach.

Fani League od Legends mogą brać udział w turniejach e-sportowych. Za wygraną w nich można otrzymać wysokie nagrody.

Zobacz:  PlayStation 5 czy Xbox series X - co wybrać?

W LoLu można zarabiać również na boostingu rankign ELO – więcej na: eloboost24.eu

Mniej znane fakty o League of Legends

Początki nie były łatwe. Pomysł na powstanie LoL pojawił się w 2006 roku, z inicjatywy Marca Merilla i Brandona Bucka. Jednak dopiero po 2 latach udało im się zgromadzić 7 milionów dolarów, co pozwoliło na wydanie ich debiutanckiej gry. Obecnie ich Riot Games posiada aż 17 biurowców na całym świecie! Tylko i wyłącznie dzięki League of Legends Riot Games znalazło się w 2013 roku na liście 30 najlepszych producentów gier komputerowych.

Na samym początku League of Legends był dostępny wyłącznie w… weekendy! Dopiero w późniejszym czasie wprowadzono nieograniczony dostęp.

Riot Games docenia swoich graczy, dlatego dla tych najbardziej zasłużonych stworzono „ścianę chwały”. Twórcy LoL doskonale zdają sobie sprawę, że za ich sukcesem stoją rzesze wiernych fanów, a ich zaangażowanie skutkuje ogromną popularnością gry.

Niektóre postaci obecne w League of Legends są stworzone na wzór pracowników Riot Games bądź ich rodzin. Przykładem są m.in. Ezreal (w rzeczywistości Colcie „Ezreal” Hallama) oraz Leona (inspiracją do stworzenia tej postaci była ponoć żona jednego z członków Riot).

Riot Games dopasowuje swoją grę do wymogów prawnych. W związku z zakazem reklam tytoniowych usunięto cygaro Gravesa.

Czy warto rozpocząć przygodę z League of Legends?

Jeśli lubisz tego typu gry to zdecydowanie warto. Nic nie tracisz, a jak twierdzą fani LoL – to wciąga. Dzięki temu, że League of Legends jest darmowe, możesz całkowicie bez konsekwencji zobaczyć, na czym to polega i czy ty w tym się odnajdujesz. Gra jest dopasowana do początkujących, więc bez obaw – poradzisz sobie!

2.9/5 - (103 votes)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close