Gry

PlayStation 5 czy Xbox series X – co wybrać?

Granie na konsolach z każdą kolejną generacją wchodzi na coraz to nowy poziom, zarówno graficzny, jak i rozrywkowy. Jeżeli jednak nie możemy się zdecydować, która z konsol będzie lepszym wyborem, warto zrobić im małe porównanie. Jak PlayStation5 prezentuje się na tle Xbox series X i odwrotnie?

Największe zalety PlayStation5

PlayStation od zawsze przyciągało uwagę ciekawym designem i tak też się dzieje w przypadku kolejnej generacji. W ładnej obudowie dostajemy także dobrane z uwagą podzespoły. Sprzęt napędzany jest ośmiordzeniowym procesorem Zen-2 o dynamicznym taktowaniu 3.5 GHz, układem graficznym 10,28 teraflopów, 36 CUs 2.32 GHz, RDNA 2 i pamięcią RAM na poziomie 16 GB. Piąta generacja konsoli od Sony umożliwi nam granie w rozdzielczości 4k, a wszelkie dane zostaną załadowane na szybki dysk SSD o pojemności 885GB. Do nowego PlayStation dołączony jest także czytnik optyczny UHD Blu-Ray Drive, a w sytuacji, gdy będziemy chcieli rozszerzyć pamięć urządzenia, możemy to zrobić za pomocą kart NVMe SSD.

Poza ciekawymi technikaliami PlayStation5 może również pochwalić się tytułami, które zostaną wydane ekskluzywnie na tę konkretną konsolę. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml.

10,28 teraflopów, 36 CUs 2,23GHz, RDNA 2
Źródło: https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=233510,

10,28 teraflopów, 36 CUs 2,23GHz, RDNA 2
Źródło: https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=2335

10,28 teraflopów, 36 CUs 2,23GHz, RDNA 2
Źródło: https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=2335

10,28 teraflopów, 36 CUs 2,23GHz, RDNA 2
Źródło: https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=2335

Największe zalety Xbox series X

Największy konkurent Sony również nie śpi. W ramach najnowszego Xboxa series X otrzymamy maszynę nieco mocniejszą, niż w przypadku kolejnej generacji PlayStation. Na pokładzie znajdzie się między innymi ośmiordzeniowy procesor Zen-2 3.8 GHz, układ graficzny 12 teraflopów, 52 CUs 1.825 GHz, RDNA 2 wspomagany przez 16GB pamięci RAM. Warto jednak pamiętać, że około 2,5GB zostanie przeznaczone na pracę samego systemu. Xbox serii X może pochwalić się szybkim dyskiem SSD o pojemności aż 1TB, czytnikiem UHD Blu-Ray oraz możliwością odtwarzania obrazu w rozdzielczości 4k.

W przeciwieństwie do PlayStation, zespół pracujący nad konsola zapowiedział, że nie będzie podziału pomiędzy generacje, a gracze będą w stanie swobodnie doświadczać najnowszych tytułów. Więcej na temat Xboxa series X znajdziesz pod adresem: https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

PlayStatyion czy Xbox – co będzie lepszym wyborem?

Nie da się ukryć, że zarówno konsola od Sony, jak i od Microsoft, stoją na bardzo wysokim poziomie i trudno jest jednoznacznie wskazać, która będzie lepsza. W sytuacji, gdy bierzemy pod uwagę tylko specyfikację, najnowszy Xbox plasuje się delikatnie powyżej piątej odsłony PlayStation. Jednak poza parametrami ściśle technicznymi zwykle bierzemy pod uwagę także ilość gier wydawanych ekskluzywnie tylko na dany sprzęt, co ma istotne znaczenie w momencie, gdy wśród nowych tytułów znajdują się te, które wzbudziły nasze zainteresowanie.

Oczywiście, najlepszym wariantem byłby zakup obydwu konsol, co pozwoliłoby nam na cieszenie się wszystkimi nowościami, bez zastanawiania, czy na naszej konsoli da się je włączyć. Jeżeli jednak nie mamy możliwości lub miejsca na oba modele, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie po prostu dostosowanie konsoli do naszych prywatnych preferencji związanych z graniem.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close