Technologia

Technologie dotykowe w życiu codziennym

Nie będzie choćby w najmniejszym stopniu przesadą stwierdzenie, że technologie dotykowe na dobre zawładnęły naszym życiem. Trudno wyobrazić sobie bez nich nasze codzienne funkcjonowanie, bowiem otaczają nas one dosłownie wszędzie.

Kontakty ze znajomymi, członkami rodziny, czy przyjaciółmi utrzymujemy przy pomocy naszych telefonów najnowszej generacji bądź też tabletów, których wyświetlacze obsługujemy przy pomocy palców lub też akcesoriów dodatkowych takich jak stylusy. Urządzenia te pozwalają nam także na przeglądanie zasobów sklepów internetowych, zamawianie produktów i usług, czy też pozyskanie informacji których w danej chwili niezbędnie potrzebujemy. To jednakże nie wszystko – wystarczy, że wyjdziemy z domu i na niemalże każdym kroku natkniemy się na paczkomat bądź bankomat, którego nieodłącznym elementem jest ekran dotykowy pozwalający na jego prawidłowe użytkowanie. Podobnie ma się sytuacja przed wejściem do wszelkiej maści parków rozrywki, muzeów, czy skansenów, gdzie aby nabyć bilet skorzystać musimy ze specjalnie zaprojektowanego w tym celu biletomatu.

Wyobraźmy sobie, że przyjeżdżamy na wakacje do obcego miasta…pierwszym co wita nas na parkingu jest w pełni samoobsługowy parkomat, przy pomocy którego uregulować możemy opłatę za postój przez określony przez nas czas. Po opłaceniu należności nie pozostaje nam nic innego jak tylko ruszyć przed siebie w poszukiwaniu co ciekawszych atrakcji turystycznych, nieprawdaż? Jak jednak je zlokalizować, aby się nie zgubić? Nie wiemy przecież gdzie się one znajdują! Możemy oczywiście korzystać z tradycyjnych map, czy też skorzystać z pomocy odpowiednich aplikacji dostępnych w smartfonach, jednakże władze wielu miast zadbały o montaż w ich obrębie tak zwanych kiosków informacyjnych. Kioski samoobsługowe udzielą nam wszelkich niezbędnych informacji, wyświetlą mapy kluczowych obiektów znajdujących się w pobliżu nas, jak również podadzą ceny biletów wstępu do nich.

Jeszcze jakiś czas temu technologie dotykowe traktowane były dość po macoszemu, obecnie jednak okazuje się, iż w znacznym stopniu ułatwiają nam one codzienne funkcjonowanie. Niezwykle istotnym jest także fakt, iż omawiane dziś rozwiązania ulegają stałej modernizacji i usprawnieniu, dzięki czemu są one wytrzymalsze, mogą pochwalić się znacznie większą niż jeszcze do niedawna żywotnością, natomiast treści prezentowane na nich są bardzo wyraźne i łatwe do odczytania. Zniknął także problem z nadmierną podatnością na refleksy świetlne, które to sprawiały, że przy dużym nasłonecznieniu ekran dotykowy stawał się niemalże bezużyteczny, bowiem odbijał on promienie słoneczne w taki sposób, że prezentowane na jego wyświetlaczu materiały były nieczytelne. Uważamy, że takie udoskonalenia tylko i wyłącznie wykrystalizują technologie dotykowe na pozycji lidera jeżeli chodzi o komunikację, obsługę konsumentów, udzielanie informacji, czy w końcu realizację zamówień. Należy przyznać, iż są one znacznie wygodniejsze i efektywniejsze niż miało to miejsce w przypadku stosowanych jakiś czas temu w sposób masowy urządzeń bazujących na tradycyjnych rozwiązaniach analogowych, a więc przede wszystkim na klawiszach i przyciskach.

5/5 - (1 vote)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close