Internet

Ciemna strona udogodnień sieciowych, czyli oszustwa na miarę XXI w.

Internet i jego usługi są olbrzymim skokiem, jeśli chodzi o udogodnienia dla ludzi. Dzięki jego rozwojowi kwitnie biznes internetowy, co niesie ze sobą powstawanie nowych miejsc pracy, często zdalnej, co przed erą internetu było tylko abstrakcją. Płatności internetowe są na porządku dziennym, a załatwianie spraw urzędowych stało się niezwykle proste i to bez wychodzenia z domu. Jednak ma to nie tylko swoje plusy. Wzrost cyberprzestępstw rośnie proporcjonalnie wraz z ekspansją sieci.

Zapora ogniowa jako strażnik sieciowy

Istnienie luk bezpieczeństwa w systemach komputerowych jest skrzętnie wykorzystywane przez hakerów internetowych. Oni z kolei korzystają z różnych wirusów i programów szpiegujących, dzięki czemu są w stanie wykradać poufne dane osobowe i wykorzystywać je do swoich celów. Warto więc pamiętać, by system operacyjny, z którego się korzysta, był aktualny z włączonym firewall’em. Pozwoli to na skuteczne zabezpieczenie systemu oraz sieci przed intruzami. Zapora sieciowa odnosi się do sprzętu komputerowego, wyposażonego w specjalne oprogramowanie, jak i do samego oprogramowania, blokującego niepowołany dostęp do komputera.

Dobrym pomysłem jest też używanie skutecznych antywirusów. Są to programy wyposażone w zaporę ogniową, które nie tylko chronią przed wirusami w czasie rzeczywistym, ostrzegając przed złośliwym oprogramowaniem. Pozwalają one również na skuteczne przeskanowanie urządzenia, w celu wykrycia zagrożenia, będącego już w samej pamięci dysku twardego. Używanie tego typu programów sprawi, że zdalna kradzież danych osobowych stanie się niewykonalna.

Płatności mobilne a oszustwo na BLIK

Smartfony z dostępem do internetu to już codzienność. Pozwalają one na wygodne płatności mobilne w każdej sytuacji i z każdego miejsca, które umożliwia połączenie z siecią. Rodzi to więc nowe okazje dla oszustów internetowych. Jedną z nich jest oszustwo na BLIK. Złodzieje, najczęściej wykorzystując portale społecznościowe, podszywają się pod osoby znajome i proszą o przelanie pieniędzy metodą BLIK lub wygenerowanie i udostępnienie im unikalnego kodu tej opcji płatności. Dlatego przed zgodą na tego typu transakcję, warto potwierdzić, czy osoba taka faktycznie potrzebuje pomocy, najlepiej dzwoniąc do niej.

Należy pamiętać, by nigdy nie udostępniać nikomu danych logowania do kont internetowych, nie podawać kodu PIN do karty bankomatowej, oraz nie przekazywać kodów do płatności mobilnych. Warto też zadbać o prawidłowe zabezpieczenie haseł dostępowych do portali i komunikatorów.

Ochrona dowodu osobistego

Dowód osobisty to dokument, pozwalający na potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa. Jest on podstawą to załatwienia spraw urzędowych, czy bankowych. Warto więc zadbać, by jak najlepiej zabezpieczyć go przed utratą, a szczególnie kradzieżą. Kredyt na skradziony dowód jest niezwykle prosty do zrealizowania, gdyż aby zaciągnąć chwilówkę online wystarczą dane z tego dokumentu tożsamości. System jest zorganizowany w taki sposób, by klient otrzymał kredyt możliwie jak najszybciej. Z jednej strony jest to bardzo wygodne. Z drugiej jednak oznacza jak najlepsze pilnowanie własnych dokumentów.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close