Gadżety

Audio guide – zwiedzanie z aplikacją na telefon

Audio guide, po polsku po prostu audioprzewodniki to odtwarzacze audio przeznaczone do użytku indywidualnego, umożliwiające samodzielne zwiedzanie muzeów, galerii, miast i innych. Nagrane treści odtwarzane są po wybraniu odpowiedniej pozycji z menu audio guide lub po zbliżeniu się do odpowiedniego obiektu/eksponatu, dla którego nagrano notatkę głosową w audioprzewodniku.

Przewodnik w Twoim smartfonie

Będąc w obcym mieście czy w muzeum z interesującymi eksponatami, chcesz dowiedzieć się o tym miejscu jak najwięcej, poznać jego historię. Oprowadzanie po „miejscach z duszą” przez przewodnika ma swój urok, można zadać dodatkowe pytania na nurtujące nas pytania, jednak minusem bywa to, że tempo zwiedzania narzucane jest przez samego przewodnika, a grupa zwiedzających często jest dosyć liczna, co np. utrudnia dobry widok na poszczególne eksponaty. W takich przypadkach z pomocą przychodzi technologia. Stworzenie audioprzewodników, które można odtworzyć po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji na smartfonie rozwiązało problem ze zbyt szybkim (lub zbyt wolnym) tempem zwiedzania. Przejście z punktu A do punktu B może zająć zwiedzającemu dowolną ilość czasu, możliwe jest zrobienie sobie przerwy w zwiedzaniu o dowolnej porze lub wrócenie do dowolnego punktu np. kolejnego dnia. Instalując na smartfonie aplikację, dzięki której możemy odtwarzać audio guide, oszczędzamy na opłacie przewodnika. Audio guide wspiera także ideę samodzielnego podróżowania i odkrywania interesujących miejsc. W tym przypadku aplikacja także wygrywa z przewodnikiem, którego często można wynająć dopiero dla określonej grupy, a nie pojedynczych osób.

Zobacz:  Czy technologia może pomóc schudnąć?

Piękne polskie miasta zamknięte w audioprzewodnikach

Kilka lat temu głośno było o powstaniu audioprzewodnika dla jednej z katowickich dzielnic, Nikiszowca. Niegdyś osiedle górnicze, dziś jedno z najmodniejszych miejsc aglomeracji górnośląskiej. Audio guide o Nikiszowcu powstał z inicjatywy magistratu i Muzeum Historii Katowic. Audioprzewodniki o Nikiszowcu są dostępne bezpłatnie w Punkcie Informacji Turystycznej w Nikiszowcu lub gotowe do darmowego pobrania na stronie katowickiego Urzędu Miasta. Ten audioprzewodnik wyróżnia się od innych tego typu dlatego że część historii o dzielnicy, z pomocą dziennikarki Radia Katowice, nagrali sami mieszkańcy Nikiszowca. Jednak nie tylko dzielnica Katowic posiada w Polsce swój własny audio guide! Miejskimi audioprzewodnikami może pochwalić się także Kraków czy Gdańsk. Przykładowo, świetnej jakości audioprzewodnik po Gdańsku oferuje firma MEXPO.

Zobacz:  Co musimy wiedzieć o smart TV?

Audioprzewodnik przekracza bariery

Systemy audio guide umożliwiają wybór wersji językowej. Jest to niezwykle pomocne w przypadku obcokrajowców zwiedzających kraj, którego języka ojczystego nie rozumieją. W przypadku tradycyjnego przewodnika komunikacja może okazać się utrudniona, a bariera językowa – nie do przekroczenia. Firmy produkujące audioprzewodniki starają się także dostosować do osób niepełnosprawnych. Dla niewidomych powstają audio guide z metodą audiodeskrypcji, pojawiają się również audioprzewodniki dla niesłyszących. Wiek słuchacza (zwiedzającego) również przestaje mieć znaczenie. Powstają audioprzewodniki dostosowane do wieku odbiorcy, wycieczki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla osób, które boją się korzystania z nowinek technologicznych zachętę powinien stanowić fakt, że audioprzewodniki nie muszą być wypełnione efektami dźwiękowymi i narracją godną słuchowiska radiowego. Bardzo często powstają audio guide w tradycyjnej formie. Słuchając audioprzewodnika tego typu można odnieść wrażenie, że wynajęło się tradycyjnego przewodnika na wyłączność.

3/5 - (97 votes)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close