BiznesFinanse

Biuro rachunkowe czy własny księgowy?

Prawie każda firma, która rozpoczyna swoją działalność musi podjąć decyzję o tym, w jaki sposób prowadzić księgowość. Częstym dylematem jest to, czy zatrudnić na etat własną księgową, czy też skorzystać z usług biura rachunkowego. W takiej sytuacji dobrze będzie rozważyć wszelkie za i przeciw, żeby podjąć właściwą decyzję.

Własna księgowa

Prowadzenie księgowości w firmie wymagać będzie od nas zatrudnienia odpowiedniego księgowego na osobnym stanowisku pracy, albo też w większych przedsiębiorstwach stworzenia specjalnego działu księgowego. Jeżeli zdecydujemy się na zatrudnienie księgowej na etat, będziemy mieć poczucie, że jest ona zawsze obok i w każdej chwili będzie się można do niej zwrócić z niejasnością, czy z jakimś pytaniem. Własna księgowa będzie w pełni zapoznana z firmą, a także z jej działalnością, co daje pewne poczucie bezpieczeństwa. Księgowa utożsamia się z firmą, w której jest zatrudniona i będzie miała większe poczucie odpowiedzialności, aniżeli nawet najlepsze biuro rachunkowe. Umożliwi też szybki przepływ informacji, albo bieżący dostęp do ogółu dokumentów mających związek z księgowością. Pracodawca posiada może możliwość stałego kontrolowania pracy swojej księgowej. Właściwa księgowa pozwoli na uniknięcie błędów w rozliczeniach podatkowych i w księgach, przeoczeń, czy zaniedbań. Niemniej zatrudnienie tego rodzaju pracownika ma poza zaletami, również i wady. Po pierwsze będą to większe koszty dla firmy. Poza miesięcznym kosztem zatrudnionego pracownika, należy także wziąć pod uwagę koszty sprzętu, właściwego oprogramowania, czy jego aktualizacji. Zatrudnienie w firmie księgowej niesie także ryzyko, kiedy pracownik będzie musiał wziąć urlop, czy po prostu zachoruje. Zawsze istnieć będzie również ryzyko wykorzystania poufnych danych przez księgową na zewnątrz firmy.

Zobacz:  Budowanie marki krok po kroku

Księgowość w rękach biura rachunkowego

W dzisiejszych czasach w większości firm rezygnuje się z zatrudnienia etatowych księgowych na rzecz skorzystania z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Jego zaletą jest chociażby dużo szybsze i efektywniejsze udzielanie pomocy, aniżeli ma to miejsce w przypadku zatrudnienia własnej księgowej. Odpowiedzialność za czynności księgowe w takim wypadku przechodzi na biuro rachunkowe. W razie czego klient ma możliwość dochodzenia naprawy wszelakich powstałych szkód. Biuro rachunkowe to najlepsza forma rozliczenia zarówno dla małych, jak i dla średnich firm, których po prostu nie stać na zatrudnienie księgowej na dodatkowy etat. W wypadku biura rachunkowego należy opłacać stałą, albo też zmienną (w zależności od rodzaju wybranej umowy) opłatę miesięczną. Właściciel firmy nie musi obawiać się o zatrudnienie właściwie wybranej i przede wszystkim wykwalifikowanej osoby na stanowisko księgowej. Oznacza to w konsekwencji zmniejszenie ilości etatów w firmie, co będzie się przejawiało właśnie w oszczędnościach. Kiedy wybieramy biuro rachunkowe, należy zachować jednakże szczególną ostrożność, bowiem na rynku istnieje naprawdę sporo podmiotów takiego typu. Nierzadko przedsiębiorcy skupiają się głównie na cenie, nie zwracając przy tym uwagi na bardziej istotne kwestie. Najbardziej cenne są opinie klientów, którzy korzystają, albo korzystali już z usług danego biura, dlatego zawsze warto jest poczytać opinie, albo po prostu popytać. Nie można zapominać również, ażeby wszelkie dokumenty były dostarczane przez nas do biura rachunkowego na czas, ponieważ będzie to warunkowało prawidłowość wykonywania usługi.

Zobacz:  Biref - dlaczego jest tak ważny?

Polecamy usługi księgowe w firmie Acega z Poznania.

3/5 - (113 votes)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close