Marketing internetowy

Pozycjonowanie sklepu internetowego – na czym polega?

Twój sklep online istnieje już od jakiegoś czasu – jego domena zapada w pamięć, design zatrzymuje wzrok, a treści intrygująco opisują produkty. Niestety, do tej pory witrynę odwiedzili jedynie Twoi znajomi i osoby z bliższej rodziny. Chcesz, by na stronę zaczęli w końcu trafiać potencjalni klienci? Przeczytaj więc nasz artykuł i dowiedz się, co musisz zrobić Ty lub zatrudniony przez Ciebie specjalista, by Twój sklep osiągnął wysoką pozycję w Google i umysłach konsumentów.

Poznaj słabe strony swojej… strony – przeprowadź audyt SEO

Każdą bitwę – również tę o wysoką pozycję w Google – należy zacząć od dokładnie opracowanej strategii. Nie opracujesz jednak planu, który zagwarantuje Ci sukces, bez rozpoznania słabych stron witryny. Dlatego zanim przystąpisz do optymalizacji, musisz przeprowadzić audyt SEO. Ten pierwszy krok na Twojej drodze do wysokiej pozycji w Google pokaże Ci błędy istniejące na stronie. Dowiesz się, co wymaga poprawy i sprawia, że Twój sklep nie znajduje się na pierwszej stronie wyszukiwarki. Podczas audytu analizie podlega każda podstrona.

Na audyt SEO składa się przegląd sklepu online pod względem:

 • technicznym, czyli szybkości ładowania i kodu źródłowego;
 • linkowania wewnętrznego i zewnętrznego;
 • treści na poszczególnych podstronach, ich długości, struktury nagłówków i nasycenia frazami.

Zanim zaczniesz pozycjonowanie sklepu online, wybierz słowa kluczowe odnoszące się do konkretnych podstron. Aby znaleźć tego typu frazy, skorzystaj z takich narzędzi analitycznych jak  SEMSTORM, Surfer SEO lub Senuto. Dobierz słowa odzwierciedlające ofertę danego sklepu internetowego oraz mające dużą liczbę miesięcznych wyszukiwań. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, by przeprowadzić analizę SEO, zleć tę usługę specjalistom i zaoszczędź własny czas. Jeśli interesuje Cię audyt SEO i pozycjonowanie w Lublinie, sprawdź ofertę agencji marketingowej IBIF na stronie: https://www.ibif.pl/oferta/pozycjonowanie.

Pozycjonowanie sklepu internetowego – na czym polega? 4

Zoptymalizuj treści w sklepie internetowym

Po przeprowadzeniu audyt sklepu internetowego możesz przystąpić do optymalizacji. Dopasowania do wymagań SEO wymagają zarówno treści, jak i część techniczna witryny. Teksty mogą okazać się za mało nasycone frazami kluczowymi – słowami i zwrotami, które użytkownicy wpisują w okno Google, szukając danego produktu. W przypadku treści wpływ na to, czy dana witryna znajduje się wysoko w wyszukiwarce, ma nie tylko nasycenie słowami kluczowymi. Content sklepu internetowego powinien być również:

 • unikalny (nie może stanowić plagiatu),
 • odpowiadający na pytania odbiorców i rozwiązujący ich problemy,
 • aktualny (podający bieżące informacje).

Ponadto, tworząc treści, pamiętaj, że im dłużej odbiorcy pozostają na stronie, tym lepiej dla pozycji witryny w wyszukiwarce. Algorytm odnotowuje bowiem, ile minut użytkownik pozostaje na stronie i tę witrynę, gdzie czas jest dłuższy, nagradza wyższą pozycją. Warto więc tworzyć angażujące treści.

Zoptymalizuj stronę pod kątem technicznym

Pozycjonowanie nie obędzie się bez optymalizacji technicznej. Dzięki niej roboty sprawnie zaindeksują zawartość każdej z podstron witryny. Jakie kwestie wziąć pod uwagę podczas technicznej części pozycjonowania? Jest ich całkiem pokaźna lista. Oto one:

 • właściwa zawartość i długość opisów podstron i tytułów;
 • responsywność witryny, czyli jej dostosowanie do wyświetlania na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych;
 • nieobciążająca strony i zawierająca alternatywny opis grafika;
 • krótki czas ładowania sklepu online;
 • aktualna mapa strony w Google Search Console;
 • brak błędów w Google Search Console;
 • odpowiednie ustalenie przekierowań witryny;
 • uporządkowany i skrócony kod źródłowy strony;
 • właściwe linkowanie wewnętrzne;
 • poprawne wdrożenie tagów kanonicznych;
 • dopasowanie sklepu internetowego do potrzeb użytkowników.

O optymalizację sklepu internetowego zadbasz samodzielnie, o ile czujesz, że sobie poradzisz, a nie jedynie bardziej zaszkodzisz swojej witrynie. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by umożliwić swojej stronie wyprzedzenie konkurencji w wyszukiwarce Google, skontaktuj się z agencją SEO. Specjaliści, którzy mają doświadczenie w pozycjonowaniu różnych serwisów i wielokrotnie zetknęli się z rozmaitymi problemami, najlepiej zatroszczą się o Twój sklep online.

5/5 - (1 vote)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close