Motoryzacja

Leasing czy kredyt? Co bardziej opłaca się przy zakupie samochodu

Poszukując zewnętrznego źródła finansowania przy zakupie samochodu należy rozważyć dwie, najbardziej popularne opcje, czyli leasing oraz kredyt. Skorzystać z tych sposobów mogą nie tylko przedsiębiorstwa, ale także osoby fizyczne. Różnice w kosztach, jakie generują obie formy finansowania potencjalnego zakupu samochodu, zależne są od szerokiej gamy czynników. Dlatego niezwykle istotne jest wcześniejsze przeanalizowanie nie tylko poszczególnych ofert, które są dostępne, ale także sytuacji w jakiej znajduje się podmiot zainteresowany zakupem samochodu.

Różnice pomiędzy leasingiem, a kredytem

Leasing to forma finansowania zakupu przypominająca umowę sprzedaży lub najmu. Zawierając umowę leasingową, podmiot kupujący nie staje się jednak właścicielem samochodu, ponieważ jest nim leasingodawca. Kredyty na samochód jest natomiast zaciąganiem zobowiązania w banku, a następnie spłata pożyczonego kapitału w ratach, rozłożonych w określonym w umowie czasie, razem z odsetkami.

Różnicą, która widać na pierwszy rzut oka, pomiędzy tymi dwoma formami finansowania zakupu jest fakt, iż w przypadku kredytu mówimy o pożyczaniu pieniędzy na samochód, a przy leasingu o pożyczaniu samochodu.

Rozbieżności między leasingiem, a kredytem na samochód jest jednak więcej, a do najważniejszych zaliczyć można:

  • Dostępność – kredyt wykorzystać można na większą liczbę pojazdów, ponieważ leasingodawcy mogą nie posiadać danego modelu w swojej ofercie, a także dotyczy ona głównie samochodów nowych.
  • Procedura – prostszą i łatwiejszą do uzyskania opcją dla kupującego jest leasing. Nie wymaga on dostarczania do banku, tak dużej liczby dokumentów jak w przypadku kredytu.
  • Elastyczność – zawierając umowę z leasingodawcą mamy możliwość wyboru, czy dany samochód planujemy wykupić, zamienić na nowy model czy zakończyć umowę wcześniej, zwracając auto. Mamy więc do czynienia z większą liczbą możliwości niż w przypadku kredytu.
  • Amortyzacja podatkowa – w przypadku przedsiębiorstw, samochód zaliczany jest do środków trwałych, który należy amortyzować. Wybierając leasing operacyjny raty leasingowe stanowią bezpośrednio koszty uzyskania przychodu, pomniejszając w ten sposób dochód podlegający opodatkowaniu.
  • Koszty kredytu i leasingu – warunki jakie oferują fundusze leasingowe i banki mogą charakteryzować się bardzo dużą rozbieżnością. Najczęściej kredyt jest dużo tańszy od leasingu.

Rodzaje leasingu i kredytu samochodowego

Zakup samochodu sfinansować można kilkoma rodzajami kredytów oraz leasingu. Do najpopularniejszych należą:

  • kredyt samochodowy,
  • kredyt inwestycyjny,
  • kredyty gotówkowy,
  • leasing operacyjny,
  • leasing finansowy,
  • leasing konsumencki.

Kredyt i leasing, co kiedy wybrać?

Kredyt jest lepszą opcją dla osób fizycznych, zdecydowanych na zakup, a nie wynajęcie pojazdu oraz posiadających dobrą zdolność kredytową. Natomiast korzystniej jest postawić na leasing, gdy prowadzona jest działalność gospodarcza, potrzebne są koszty do optymalizacji podatkowej, a także kiedy jest zawahania się nad zakupem i wynajmem.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close